Osborne: Britská ekonomika poroste pomaleji, než se čekalo | E15.cz

Osborne: Britská ekonomika poroste pomaleji, než se čekalo

George Osborne
George Osborne
• 
ZDROJ: profimedia.cz

pap

Ministr financí George Osborne je ohledně zotavení britské ekonomiky pesimističtější než koncem minulého roku. „Zabere to více času, než všichni doufali, ale musíme se držet na správné cestě,“ poznamenal. Odhaduje, že HDP země se letos zvedne o 0,6 procenta, ještě před čtyřmi měsíci přitom hovořil o dvojnásobném růstu. Příští rok by se pak měl zvýšit o 1,8 procenta.

Během představování nového úsporného rozpočtu v parlamentu Osborne také připustil, že britský dluh začne klesat později, než se předpokládalo. Na vině je podle něj pokračující krize v eurozóně. Ujistil ale, že rozpočtový deficit půjde díky „mnoha tvrdým rozhodnutím“ dolů podle původních plánů.

Ministr mino jiné prodloužil zmrazení platů ve veřejném sektoru do období let 2015 a 2016. Státní zaměstnanci přitom včera v zemi stávkovali proti škrtům a za zvýšení mezd.

Osborne, který je mezi lidmi nepopulární, ve snaze zalíbit se nízkopříjmovým skupinám oznámil, že jednotlivci nebudou platit žádné daně z prvních deseti tisíc liber. Ohlásil rovněž mírné zlevnění piva.

Pro byznysmeny je dobrou zprávou, že dále klesne korporátní daň. Opatření ale začne platit až od dubna 2015. „Británie bude mít 20procentní sazbu korporátní daně – nejnižší podnikatelskou daň mezi předními světovými ekonomikami,“ zdůraznil šéf finančního rezortu. „Je to daňové snížení podporující pracovní místa a růst,“ dodal. Daň přitom klesá postupně. V současnosti odvádějí společnosti 24 procent příjmů, od dubna to bude o procento méně a příští rok se má základní sazba dostat na 21 procent.

Konzervativec provedl také změny v pravomocích centrální banky. Podle ministra by měla učinit víc k podpoře ekonomiky a zvážit použití „nekonvenčních nástrojů monetární politiky“.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.