OSN: K Islámskému státu se přidalo už 15 tisíc lídí z 80 zemí světa | E15.cz

OSN: K Islámskému státu se přidalo už 15 tisíc lídí z 80 zemí světa

Bojovníci Islámského státu v iráckém Ninive
Bojovníci Islámského státu v iráckém Ninive
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Do Iráku a Sýrie odjelo bojovat po boku radikálů z organizace Islámský stát (IS) 15 tisíc lidí z 80 zemí. Podle zprávy OSN je za tím upadající popularita sítě Al-Káida. Z materiálu, který konstatuje tento bezprecedentní zájem o boj IS a dalších radikálních skupin.

Zpráva sice nevyjmenovává státy, z nichž zahraniční bojovníci pocházejí, avšak upozorňuje na to, že IS má stoupence i na tak nečekaných místech, jako jsou Maledivy. V propagandistických materiálech se běžně představují členové pocházející z Chile nebo Norska. „Společně tam operují teroristé z Francie, Ruské federace, Británie i Severního Irska,“ tvrdí se v materiálu.

Podobně jako americká rozvědka i OSN soudí, že příliv lidí ochotných bojovat za IS je tak velký kvůli klesajícímu vlivu Al-Káidy. Jádro této teroristické sítě, která svými útoky na začátku 21. století děsila svět, prý je nyní značně oslabeno. Na rozdíl od Al-Káidy, která prosazuje útoky na západní cíle, se radikálové z IS a jim podobní soustřeďují na území států, v nichž působí. Vyvstala ale nová hrozba, protože mnohem více zemí bude mít s těmito lidmi potíže po jejich návratu z Iráku nebo Sýrie.

Širší hnutí Al-Káidy

OSN se také snaží dobrat se odpovědi na právní aspekty zapojení USA do boje proti IS. Dospívá k závěru, že i když vedení Al-Káidy v únoru IS exkomunikovalo ze svých řad, shodná ideologie obou stačí na to, aby se IS dala zařadit k širšímu hnutí, jaké představuje Al-Káida.

„Al-Káida a IS sledují podobné strategické cíle, byť se liší v taktice i názorech svého vedení,“ píše se v dokumentu. Konstatuje se v něm, že kosmopolitní záběr IS, který využívá internetové kultury, je výraznou změnou oproti nabubřelým poselstvím Al-Káidy. Zatímco IS informuje rychle a účinně na sociálních sítích, vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí naposledy stoupence oslovil na videu, jež trvalo 55 minut.

Islamisté ovládají šest milionů obyvatel

IS ovládl část severní Sýrie a Iráku, na němž žije šest milionů lidí. Z ropy má podle odhadů denní příjem milion dolarů, z vybírání výkupného za rukojmí si přišel možná na 45 milionů dolarů (skoro miliarda korun). USA sice už dva měsíce pomáhají letecky v boji proti IS, avšak citelně jim chybí spojenecké pozemní jednotky. Výcvik syrské sekulární opozice, která by mohla tento úkol splnit v Sýrii, ještě nezačal. Pentagon se snaží přimět iráckou vládu, aby vyzbrojila sunnitské kmeny a zapojila je do bojů.

Z Iráku přišla zpráva o pumových útocích, při nichž zahynulo 15 lidí. Na západě Bagdádu jedna nálož explodovala na ovčím tržišti a zabila pět osob, v Radvaníji na západním předměstí Bagdádu pak jiná nálož připravila o život dvě osoby. Další lidi zabily nálože odpálené jižně od metropole v Madajnu a Júsufíji.

Armádě se po dni těžkých bojů podařilo obsadit část města Bajdží, v němž je ropná rafinérie. IS okolí města drží několik měsíců, nyní ale armáda ovládá jižní části města. Boje v Bajdží, jež leží asi 250 kilometrů severně od Bagdádu, však pokračují.

Území ovládané Islámským státem Autor: CC BY 2.0: Karl-Ludwig Poggemann via Flickr
Území ovládané Islámským státem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.