OSN: Násilnosti Islámského státu přerostly v Iráku v genocidu | e15.cz

OSN: Násilnosti Islámského státu přerostly v Iráku v genocidu

Stoupenci Islámského státu
Stoupenci Islámského státu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Násilnosti páchané členy radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku dosáhly rozměru genocidy, uvedl Úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro lidská práva v Ženevě. Islamisté se údajně dopouštějí také válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Těžké zločiny prý ale spáchala také irácká armáda i šíitské milice.

Za genocidu by se podle zprávy OSN daly označit především činy spáchané na náboženské menšině jezídů. Od června loňského roku, kdy IS během bleskové ofenzivy obsadil sever Iráku, jich prý zahynuly stovky. Desítky tisíc jich ve strachu o život uprchly ze svých domovů, většinou na území ovládaná kurdskými silami na severovýchodě země. Stovkám žen a dívek se však útěk nepodařil, byly zajaty a prodány do otroctví. Odhadem sedm tisíc jezídů radikálové donutili přestoupit k islámu.

Kromě útoků na jezídy OSN odsoudila také násilí radikálů páchané na dalších etnických a náboženských menšinách v Iráku, včetně Turkmenů, Kurdů, křesťanů či šíitů. Obzvlášť u jezídů ale úsilí IS prý směřovalo k jejich „vyhubení jako skupiny“.

Vraždy, mučení i verbování dětí

Zpráva OSN vznikla na základě rozhovorů s více než stovkou údajných obětí a očitých svědků. Úřad vysokého komisaře v ní rovněž vyzval Radu bezpečnosti, aby případ postoupila Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

„Zpráva dokumentuje rozšířené násilné činy, které IS páchal, včetně vražd, mučení, znásilňování, sexuálního zotročování, nucené změny víry či násilného verbování dětí,“ uvedl Úřad vysokého komisaře.

Kromě islamistů se však válečných zločinů mohli údajně dopouštět také příslušníci irácké armády a polovojenských jednotek složených převážně z šíitských dobrovolníků. Nedávno se v souvislosti s úspěchy irácké armády při dobývání území ovládaných IS v okolí města Tikrítu objevila obvinění, že se jednotky mstí na obyvatelích tamějších sunnitských vesnic.

Uctívači ďábla

V náboženství jezídů se mísí řada vlivů od islámu přes křesťanství po zoroastrismus a příslušníci IS je označují za uctívače ďábla.

Snaha zabránit utrpení jezídů obklíčených islamisty v okolí severoirácké hory Sindžár byla jedním z motivů pro zahájení amerických leteckých úderů v Iráku loni v srpnu.

Úmluva OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948 definuje genocidu jako zločin úmyslného vyvražďování národní, etnické, rasové nebo náboženské skupiny obyvatelstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery