OSN: Sýrie zřejmě nedodrží termín pro odsun chemických zbraní | E15.cz

OSN: Sýrie zřejmě nedodrží termín pro odsun chemických zbraní

Od začátku bojů Sýrii opustily dva milony lidí, každým dnem odejde dalších pět tisíc.
Od začátku bojů Sýrii opustily dva milony lidí, každým dnem odejde dalších pět tisíc.
• 
ZDROJ: UNHCR

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sýrie pravděpodobně nedokáže dodržet stanovený konečný termín 31. prosince pro vyvezení svých nejnebezpečnějších chemických zbraní do zahraničí. Uvedla to podle agentury AFP Organizace spojených národů (OSN).

Organizace sice připustila, že v Sýrii bylo dosaženo „důležitého pokroku“, ale vyzvala syrského prezidenta Bašára Asada ke zvýšení úsilí o splnění dohodnutých termínů při likvidaci chemických zbraní.

Podle plánu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mají být veškeré syrské chemické zbraně zničeny do 30. června 2014. Do konce letošního roku má být ze země vyvezeno zhruba 500 tun nejtoxičtějších chemických zbraní. Sýrie má odhadem kolem 1300 tun chemických bojových látek a chemikálií nezbytných k jejich výrobě.

„Transport nejnebezpečnějších látek před 31. prosincem je málo pravděpodobný,“ uvedla OSN ve společné zprávě s OPCW. Transport podle agentury AFP brzdí pokračující boje mezi vládou a povstalci, logistické problémy a nepříznivé počasí.

Asad napsal papeži Františkovi dopis, jeho obsah Vatikán tají
Syrský prezident Bašár Asad poslal vzkaz papeži Františkovi. Jeho obsah Vatikán nezveřejnil, Asad v něm ale nejspíš reagoval na papežovo vánoční poselství Městu a světu, v němž mimo jiné vyzval všechny válčící strany v Sýrii, aby ukončily násilí a umožnily obětem konfliktu přístup k humanitární pomoci.
Papež František 25. prosince v poselství Městu a světu mluvil o násilí a válkách v mnoha zemích světa. Jako první zmínil právě Sýrii, kterou již téměř tři roky zmítá krvavá občanská válka, jež si vyžádala přes 100.000 životů. V této souvislosti vyzval k modlitbám za záchranu syrského lidu a apeloval na všechny strany syrského konfliktu, „aby ukončily veškeré násilí a zajistily přístup k humanitární pomoci“.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video