OSN: V Africe by kvůli ebole mohla vzniknout potravinová krize | E15.cz

OSN: V Africe by kvůli ebole mohla vzniknout potravinová krize

Ebola ilustrační foto
Ebola ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V souvislosti s epidemií eboly varoval Světový program pro výživu (WFP) před vznikem vážné potravinové krize v západní Africe. Panel WFP při OSN uvedl, že se Spojeným národům stále nepodařilo dostat se k 750 tisícům lidí v nejhůře postižených západoafrických oblastech, kteří nutně potřebují jídlo. V USA a dalších západních zemích je rozsáhlé šíření eboly nepravděpodobné vzhledem ke kvalitnímu systému zdravotní péče, uvedla dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

WHO tak vyjádřila stejný názor jako ve středu americký prezident Barack Obama, podle něhož je riziko nakažení Američanů velmi nízké. Obama nicméně nařídil americkým zdravotnickým orgánům, aby rychleji reagovaly na výskyt choroby na území USA. Nakažená zdravotní sestra tam totiž byla vpuštěna na palubu letadla.

Vysoký představitel WHO Christopher Dye prohlásil, že přenos eboly do Spojených států a západní Evropy je „předmětem vážných obav“. „Jsme ale přesvědčeni, že v Severní Americe a v západní Evropě jsou tak silné zdravotnické systémy, že v těchto oblastech je rozsáhlá epidemie nepravděpodobná,“ dodal podle zpravodajského serveru BBC News.

1,3 milionu lidí v nouzi

Světový program pro výživu uvedl, že jeho pomoc potřebuje 1,3 milionu lidí v nejhůře zasažených zemích Libérii, Sieře Leone a Guineji. „Doposud jsme poskytli potraviny 534 tisíc lidí a počítáme s tím, že je ještě tento měsíc dodáme dalším 600 až 700 tisíc,“ řekla mluvčí WFP Bettina Lüscherová, kterou citovala agentura AP. „Tvrdě pracujeme na tom, abychom nakonec dosáhli 1,3 milionu potřebných,“ dodala.

WFP zajišťuje jídlo pacientům léčícím se s ebolou ve zdravotnických centrech, přeživším viru, kteří ještě nebyli z péče propuštěni, a také komunitám, jež jsou v karanténě nebo v nichž byl zaznamenán rozsáhlý přenos nákazy.

Svět se mobilizuje. Musíme se dostat i do těch nejmenších vesniček

„Svět se mobilizuje. Musíme se dostat i do těch nejmenších vesniček v těch nejodlehlejších lokalitách,“ prohlásila Denise Brownová, která působí jako oblastní ředitelka WFP pro západní Afriku. „Vypadá to, že se situace ještě zhorší, než se začne zase zlepšovat. Nakolik se zhorší, to záleží na nás všech,“ dodala Brownová ve svém středečním prohlášení, tedy den před Světovým dnem výživy, jenž připadá na 16. října.

V Bruselu budou dnes o epidemii eboly jednat ministři zdravotnictví Evropské unie. Mluvit budou mimo jiné o přísnějších kontrolách cestujících a o možnosti vyslání více vojáků do západní Afriky k zastavení šíření viru.

Podle středeční informace Světové zdravotnické organizace zemřelo na nákazu nebezpečným virem 4493 lidí a situace v Guineji, Sieře Leone a Libérii se dál zhoršuje. S potvrzením choroby nebo s podezřením na nákazu bylo hospitalizováno 8997 lidí v celkem sedmi zemích. Několik zdravotníků se nakazilo v USA a ve Španělsku, v Senegalu a Nigérii se zřejmě podařilo šíření viru zastavit, sdělila WHO.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video