Aktualizováno
Otřes v dolu u česko-polských hranic má jednu oběť, další horník je nezvěstný

U dolu Rydultowy zasahovala i letecká záchranná služba

U dolu Rydultowy zasahovala i letecká záchranná služba Zdroj: ČTK / AP / Katarzyna Zaremba-Majcher

Důlní neštěstí v Polsku nepřežil jeden horník, další je stále nezvěstný, oznámil šéf těžební společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG), které uhelný důl Rydultowy poblíž hranic s Českou republikou patří. Důl ráno zasáhl v hloubce 1200 metrů silný otřes, na povrch se podařilo podle dřívějších informací dostat 76 ze 78 horníků, z nichž 17 bylo zraněných.

Záchranářům se podařilo zjistit, kde se nalézá jeden z pohřešovaných, ale nevěděli, v jakém je stavu. Když se k němu po několika hodinách dostali, ukázalo se, že už nežije. Osud druhého pohřešovaného zůstává neznámý, řekl šéf PGG Leszek Pietraszek na večerní tiskové konferenci. Horník, který zahynul, měl 41 let, v oboru pracoval 21 let.

Pátrání po druhém pohřešovaném havíři museli záchranáři kvůli nebezpečí dalších otřesů dvakrát přerušit, ale momentálně akce pokračuje, uvedla televize TVN24. Ta zprvu informovala, že jednoho z pohřešovaných horníků právě vynášejí z dolu a že obětí neštěstí se stal jeden ze zraněných havířů.

Do pátrání se zapojilo 11 záchranných týmů, uvedla agentura Reuters.

Nejvážněji zraněného horníka přepravil do nejbližší nemocnice vrtulník, ostatní převezly sanitky, napsal server Onet. Potíže s počítáním horníků pramení podle něj i z toho, že dříve několik samostatných dolů bylo v roce 2016 sloučeno do jediného.

Mluvčí Aleksandra Wysocká-Siembigová vyloučila výbuch metanu. „Nastal silný otřes... Pokračuje záchranná akce. Jsou tam zranění, vytahují je,“ řekl polské tiskové agentuře PAP dispečer báňského úřadu.

Důl Rydultowy je jedním z nejstarších černouhelných dolů v Horním Slezsku. V provozu je od roku 1792 a v současnosti zaměstnává přes 2000 horníků. Těžba se v něm plánuje do roku 2043. Už v minulosti se v něm stalo několik důlních neštěstí, v roce 2020 tam zemřel 46letý horník, když se z důlního stropu uvolnila hornina, o rok dříve zahynul při otřesu 44letý důlní pracovník, píše server Onet.

Polsko, které je z velké části energeticky závislé na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Například letos v květnu přišli o život tři horníci při otřesu v dole Myslowice-Wesola na jihu Polska.