Palestina u OSN neuspěla, Izrael nemusí ukončit okupaci | E15.cz

Palestina u OSN neuspěla, Izrael nemusí ukončit okupaci

Palestinské dítě v Ramalláhu oslavuje přijetí palestinských území do OSN.
Palestinské dítě v Ramalláhu oslavuje přijetí palestinských území do OSN.
• 

ČTK

Share on Facebook Messenger
Rada bezpečnosti OSN odmítla palestinsko-arabský návrh blízkovýchodní mírové rezoluce požadující stažení Izraele z okupovaných území do tří let. Návrh předložený Jordánskem získal o jeden hlas méně než byl potřebný počet devíti hlasů patnáctičlenné rady. Spojené státy jako hlavní spojenec Izralele tak nebyly nuceny využít práva veta, kterým hrozily.

Proti návrhu, který počítal s uzavřením mírové dohody mezi oběma znepřátelenými stranami do 12 měsíců a stažením Izraele z Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma do konce roku 2017, se postavila vedle USA i Austrálie. Pět členských zemí rady se zdrželo hlasování a osm navrhovanou rezoluci podpořilo.

USA byly návrh připraveny vetovat, neboť se snaží zprostředkovat dosažení mírové dohody založené na vzájemné shodě, na niž podle Washingtonu rezoluce nebrala ohled. Palestinci v ní totiž mimo jiné hovořili o tom, že jejich budoucí stát bude vymezen hranicemi z doby před válečným konfliktem v roce 1967. Izrael sice uznává existenci dvou států jako základ budoucího řešení, zmíněné hranice však akceptovat odmítá.

Palestinské vedení již minulý týden pohrozilo, že v případě neschválení rezoluce přestane vyjednávat s izraelskou vládou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.