Papadimos: Řekové se musejí připravit na těžký rok | E15.cz

Papadimos: Řekové se musejí připravit na těžký rok

Lukas Papadimos
Lukas Papadimos
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obyvatelé bankrotem ohroženého Řecka čeká "velmi těžký rok". To, čeho Řekové v minulých desetiletích dosáhli, může zůstat zachováno jen s pomocí solidarity a odhodlání, řekl dnes v novoročním projevu řecký premiér Lukas Papadimos. Je nutné pokračovat ve všech snahách, aby krize v zemi nevyústila v "nekontrolovatelnou, katastrofální platební neschopnost", citovaly z jeho projevu světové agentury.

„Čeká nás velmi obtížný rok, poznamenaný nezbytnými, ale bolestnými rozhodnutími. Příští tři měsíce budou kritické a určující pro kurz Řecka v příštích desetiletích,“ zdůraznil premiér. Kolektivním úsilím a prací všech politických sil se ale může rok 2012 podle něj stát rokem naděje.

Za nejnaléhavější úkol označil Papadimos ozdravění státu, postavení hospodářství na zdravé základy s cílem obnovit konkurenceschopnost řecké ekonomiky.

„Zažíváme nejhorší mezinárodní a domácí krizi poválečné doby. Můžeme ji překonat. Žádná zázračná řešení ale neexistují. Musíme znovu uvěřit v sebe samé,“ prohlásil Papadimos a vyzval své krajany, aby zanechali politických rozepří.

Politické síly - socialisty, konzervativce a krajní pravici - vyzval Papadimos, aby podporovaly jeho přechodnou vládu a osvědčily tak svou „odpovědnost a duch spolupráce“.

Řecku příští rok hrozí již pátým rokem recese a vláda je sevřena mezi protestujícími na ulicích, kterým se nelíbí současné škrty, a věřiteli, kteří naopak požadují přísnější úsporná opatření.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která byla nucena požádat o mezinárodní finanční pomoc. Před bankrotem zachránila Řecko pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Ani drastická úsporná opatření ale nevedou k výraznějšímu zlepšování situace.

V letošním třetím čtvrtletí vzrostla nezaměstnanost v zemi na 17,7 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od roku 1998. Také letošní rozpočtový schodek podle všeho přesáhne deset procent hrubého domácího produktu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video