Paříž odpovídá na vraždu Francouze, zvažuje údery i v Sýrii | E15.cz

Paříž odpovídá na vraždu Francouze, zvažuje údery i v Sýrii

Paříž odpovídá na vraždu Francouze, zvažuje údery i v Sýrii
Bojovníci Islámského státu v iráckém Ninive
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Francie poté, co islamisté zavraždili uneseného francouzského občana, zvažuje rozšíření svých nynějších leteckých úderů proti islamistům v Iráku i na muslimské radikály v Sýrii. Řekl to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Proti extremistům z hnutí Islámský stát na severu Sýrie už útočí Američané s dalšími spojenci. V oblasti již létají francouzské stíhačky; dosud se zapojovaly do náletů na pozice Islámského státu v Iráku, nyní je Francie možná použije také v Sýrii. Armádní velitelé podle ministra dnes jednají o další podobě francouzské mise proti Islámskému státu.

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius nedávno ujistil, že leteckým úderům v Sýrii nebrání „žádná právní překážka“.

Islamisté zajali Francouze Hervého Goudela v neděli na severu Alžírska, kde byl na horské túře. Učinili tak v souvislosti s francouzskými údery v Iráku. Setnuli mu hlavu a video s natočenou vraždou umístili ve středu na internet. Jeho alžírské průvodce propustili.

Vláda bude jednat o dalších operacích

Paříž nepřistoupila na ultimátum únosců, že 55letého turistu zabijí, pokud Francie nezastaví své letecké útoky proti Islámskému státu. „Francie nikdy neustupuje před vydíráním,“ zdůraznil po oznámení Francouzovy vraždy prezident François Hollande.

Kvůli případu, který vyvolal velké emoce a pobouření doma i v zahraničí, francouzský prezident na dnešek svolal mimořádné zasedání vlády. Kabinet má jednat o dalších vojenských operacích proti islamistům a o posílení ochrany Francouzů v Alžírsku i jinde. V Alžírsku žije na 30 tisíc francouzských občanů.

Francouzský premiér Manuel Valls ve středu prohlásil, že francouzské údery budou pokračovat, dokud se irácké armádě nepodaří ovládnout území obsazené islamisty. Bezpečnost v Iráku je podle něj nyní ohrožena více než kdykoli v posledních letech.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!