Patrioty v Turecku znamenají dle Íránu hrozbu světové války | E15.cz

Patrioty v Turecku znamenají dle Íránu hrozbu světové války

Odpal americké rakety Patriot
Odpal americké rakety Patriot
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plánované rozmístění protiraketových systémů Patriot Severoatlantické aliance na hranici Turecka se Sýrií představuje podle šéfa íránských ozbrojených sil hrozbu "světové války", jež by zachvátila Evropu. Spojence v NATO požádala o rakety Patriot Ankara. Pomoc poskytnou Spojené státy, Německo a Nizozemsko.

Ankara zdůvodnila svou žádost hrozbou možného ostřelování svého území ze sousední Sýrie zmítané boji vládních sil s opozicí. Sýrie má podle agenturních zpráv i rakety schopné nést chemické hlavice.

Ministr obrany USA Leon Panetta vydal rozkaz, na jehož základě tureckou obranu posílí dvě baterie raket Patriot, které bude obsluhovat nebo chránit 400 amerických vojáků. Stejný počet baterií poskytnou Německo a Nizozemsko. Zatímco Berlín vyšle rovněž 400 vojáků, Amsterodam jich zmobilizuje 360.

„Každá střela Patriot je černým bodem na mapě světa, který může vyvolat světovou válku,“ řekl podle íránské agentury ISNA náčelník generálního štábu íránských ozbrojených sil, generálmajor Hasan Fírúzabádí. „Vytvářejí (spojenci v NATO) plány na světovou válku, a to je velmi nebezpečné pro budoucnost lidstva a pro budoucnost Evropy samé.“

Nizozemská vláda minulý týden schválila vyslání dvou protiraketových systémů Patriot a 130 svých vojáků do Turecka k hranicím se Sýrií. Vyhověla tak podle nizozemské agentury ANP žádosti NATO. Stejné rozhodnutí přijal i německý kabinet, který hodlá vyslat do Turecka s raketami 400 vojáků.

Patrioty budou podle agentury AP naprogramovány tak, aby jejich cílem byly jen syrské střely v tureckém vzdušném prostoru. Rakety tohoto systému prý nebudou moci preventivně proniknout nad syrské území, což znamená, že nebudou moci přímo ovlivnit žádnou syrskou ofenzivu.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video