Pchjongjang zrušil schůzku s americkým ministrem zahraničí, setkání lídrů platí | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Pchjongjang zrušil schůzku s americkým ministrem zahraničí, setkání lídrů platí

ČTK

Zástupce Severní Koreje zrušili čtvrteční schůzku zástupce Severní Korejes americkým ministrem zahraničí Mikeem Pompeem. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na vyslankyni USA při Organizaci spojených národů Nikki Haleyovou. Ta vysvětlila, že Severokorejci „nebyli připravení“. Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, které se má konat po přelomu roku, ale platí, dodala. Haleyová také kritizovala přístup Moskvy k Pchjongjangu.

Pompeo se měl v New Yorku ve čtvrtek sejít s vysokým představitelem severokorejské komunistické strany a bývalým šéfem tajné služby KLDR Kim Jong-čcholem. Vedle denuklearizace Korejského poloostrova měli probrat i plánované setkání Trumpa s Kimem.

„Nemyslím, že jde o něco vážného,“ řekla Haleyová. „Mluvila jsem s administrativou a v podstatě to (Severokorejci) zrušili, protože nebyli připravení,“ vysvětlila. Diplomatka s novináři hovořila před jednáním Rady bezpečnosti OSN, která se sešla na podnět Ruska, aby jednala o výjimkách ze sankcí uvalených na KLDR.

Trump ztratil oporu v Kongresu, demokraté po osmi letech získali Sněmovnu reprezentantů

„Myslím, že se do toho (Rusové) chtějí pustit a mluvit o zrušení sankcí, protože už beztak podvádějí,“ řekla americká diplomatka. Obvinila dále Rusko, že do Severní Koreje posílá dělníky a dodává Pchjongjangu sankcím OSN navzdory rafinovanou ropu.

„(Rusové) chtějí zrušit bankovní sankce, což je přesně jedna z věcí, které nedodržují patřičně,“ konstatovala Haleyová po schůzce RB OSN. „Takže teď víme, jaká je jejich agenda. Víme přesně, proč to chtějí udělat. Nedovolíme, aby se to stalo,“ dodala.

Američané vystaví Trumpovi vysvědčení. Do USA míří zločinci, varuje před volbami do Kongresu prezident

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!