Peking má poprvé více miliardářů než New York nebo Moskva | E15.cz

Peking má poprvé více miliardářů než New York nebo Moskva

Peking (ilustrační foto)
Peking (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Baron Reznik via Flickr

pav

Peking se stává domovem miliardářů. Čínské hlavní město překonalo v počtu boháčů i New York, který doposud držel světové prvenství. Zjištění šanghajského institutu Hurun Research Institute zveřejnil magazín Time. Ten také uvedl, že Čína má už více miliardářů, než kolik jich žije v USA, a to navzdory zpomalující čínské ekonomice a otřesům na burzách.

Jak tvrdí Hurun Research Institute, počet miliardářů žijících v Pekingu dosáhl kulaté stovky. To je o 32 více než v předchozím roce. New York jich má aktuálně 95, za poslední rok přibyli čtyři noví boháči. V Moskvě, která rovněž obsazuje přední místa v žebříčcích, naopak hlásí pokles o sedm na finálních 66 miliardářů.

V desítce světových metropolí s nejvyšším počtem miliardářů je také Hongkong (64), Šanghaj (50), Londýn (50), Bombaj (45) nebo Paříž (30).

Která města mají nejvíce miliardářů
Město Počet miliardářů
1. Peking 100
2. New York 95
3. Moskva 66
4. Hongkong 64
5. Šanghaj 50
6. Londýn 50
7. Šen-čen 46
8. Bombaj 45
9. Chang-čou 32
10. Paříž 30

Nejbohatší muž Číny, realitní magnát Wang Ťien-lin, je v globálním hodnocení největších boháčů na 21. místě za dědici Wal-Martu nebo vlastníky společnosti Ikea. Mezi ostatními čínskými miliardáři v první stovce je například Jack Ma, zakladatel Alibaba, nápojový magnát Cung Čching-chou a šéfové technologických firem Xiaomi, Tencent a Baidu.

Čína má víc miliardářů než USA

Za pouhé dva roky narostl počet miliardářů v Číně o obřích 80 procent. Země tak v roce 2015 vůbec poprvé překonala Spojené státy americké v celkových počtech. Na třetím místě se aktuálně nachází Indie. Jak poznamenal Rupert Hoogewerf z institutu Hurun, za výrazným růstem boháčů v Číně stojí mimo jiné vlna primárních úpisů akcií velkých firem.

Které země mají nejvíc miliardářů
Země Počet miliardářů
1. Čína 568
2. USA 535
3. Indie 111
4. Německo 82
5. Velká Británie 82
6. Rusko 80
7. Švýcarsko 66
8. Francie 51
9. Brazílie 49
10. Japonsko 42

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.