Po embargu chybí v obchodech západní sýry, Rusové si je ale vyrobí doma | E15.cz

Po embargu chybí v obchodech západní sýry, Rusové si je ale vyrobí doma

Po embargu chybí v obchodech západní sýry, Rusové si je ale vyrobí doma
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wiki-vr via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

V obchodech už není mozarella? Nevadí, Taťjana a Andrej Korčunovovi si ji vyrobí doma, stejně jako mnoho Rusů odhodlaných mít na stole své oblíbené sýry navzdory embargu vyhlášenému Kremlem.

„Za hodinu si snadno vyrobím sýr, který je čerstvější a lepší než ten, co jsem kupovala před sankcemi,“ tvrdí pětadvacetiletá Taťjana a pečlivě při tom ve své kuchyni ve 20. patře luxusního mrakodrapu promíchává mléko. „Mnoho mých kolegů z banky si doma dělá své vlastní sýry,“ dodává její manžel Andrej, který se živí jako finanční poradce v jedné moskevské bance.

Embargo uvalené Kremlem v létě 2014 na většinu západních potravin v reakci na sankce související s ukrajinskou krizí připravilo ruské labužníky o francouzské, italské i holandské sýry. Rusové, kteří jsou ze sovětských dob zvyklí na nedostatek a umí si poradit, se tak vrhli na výrobu domácích kozích i plísňových sýrů.

Někteří dokonce využili příležitosti, jako pětadvacetiletá finanční expertka Valeria Opanasjuková, která v lednu založila webovou stránku Cheese Box. Ve svém internetovém obchodě nabízí sady na přípravu kozích sýrů, mozzarelly nebo ricotty - tedy teploměry, sítka a dávkovače. Objednávky rostou měsíčně o 25 procent, říká mladá žena.

„Začátečníci si mohou už za několik týdnů vyrobit domácí camembert,“ vysvětluje Opanasjuková. Takový úspěch svého obchodu prý nečekala.

Lidé hledají recepty na domácí sýr

Vyhledávání spojení „recept domácí sýr“ na internetu se za poslední rok zdvojnásobilo. V červenci byla tato slova zadána 208 000 krát, sdělil hlavní ruský vyhledávač Yandex. Slovo „camembert“ lidé zadávali desetkrát častěji a slovo parmezán šestkrát častěji.

„Rusové zjistili, že vyrobit si kozí sýr nebo ricottu doma je tak snadné jako příprava tradičních kyselých okurek,“ řekla Opanasjuková.

Kult sýrů je nicméně v Rusku novotou. V dobách existence Sovětského svazu neexistovala žádná „sýrová“ tradice, obyvatelé SSSR měli k dispozici stěží dva či tři druhy sýra, který jedli v sendvičích nebo používali jako přísadu při vaření.

Po pádu železné opony a rozpadu SSSR v roce 1991 Rusové tuto pochoutku znovu objevili. V roce 2013 Rusko dováželo z Evropy podle sdružení ruských mlékáren 500 tisíc tun sýra. Ruská vláda po embargu nařídila letos zvýšení produkce ruských sýrů. Čtyři z pěti ruských sýrů ale obsahují rostlinné tuky, ačkoli to platné normy zakazují, uvedla asociace ruských spotřebitelů.

Sýr jako symbol ruského života v době sankcí

Lidé, kteří si u Opanasjukové kupují sady na výrobu domácího sýra, pocházejí především z velkých měst - Moskvy nebo Petrohradu, kde je vyšší životní úroveň a kde obyvatelé přišli na chuť evropským delikatesám. Mladá žena ale dostává objednávky i odjinud: z Nižného Novgorodu, Kazaně nebo Rostova na Donu.

Olga Lazarevová pořádá v Moskvě kurzy výroby domácího sýra. Většina jejích klientů je prý ze střední nebo vyšší střední třídy: inženýři, učitelé nebo programátoři. Pro ně se stala ztráta sýra symbolem sankcionovaného Ruska.

Vášeň pro sýry ale něco stojí: sada obsahující materiál a recepty přijde na serveru Cheese Box na 2500 rublů (asi 948 korun).

Eva Malá: Rusové pašují zakázaná jídla, chybějí hlavně dobré sýry

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!