Po otřesech v Indonésii stoupla hladina moře téměř o metr

Ženy, které vyděsilo zemětřesení

Ženy, které vyděsilo zemětřesení Zdroj: ctk

Indonésie po silném zemětřesení a následných otřesech hlásí severně a západně od provincie Aceh až o 80 centimetrů vyšší hladinu moře. Na jeden ze západothajských ostrovů již cunami dorazila, podle agentury AFP byla asi deseticentimetrová. Úřady z bezpečnostních důvodů vydaly varování, odborníci ale nepředpokládají, že by vlny tsunami mohly způsobit rozsáhlejší škody.

Bezpečnostní opatření se týkají i turistů, kteří na ostrovech tráví dovolenou. DPA napsala, že thajské úřady přepřavily turisty do bezpečí. V některých letoviscích byli rekreanti vyzváni, aby opustili pláže a vydali se do výše položených míst. Čechy, kteří v oblasti pobývají, varovalo také české ministerstvo zahraničí.

Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), v tiskové zprávě uvedl, že návštěvníkům Indonésie, Srí Lanky a Thajska žádné nebezpečí nehrozí. V oblasti je podle něj asi 600 českých občanů. Zemětřesení, které tuto oblast Indického oceánu zasáhlo, mělo intenzitu 8,7 stupně. Epicentrum otřesů se nacházelo asi 450 kilometrů západně od metropole indonéské provincie Aceh. Zaznamenány byly také mohutné následné otřesy o síle rovněž přesahující osm stupňů.