Pobřeží slonoviny zavřelo kvůli ebole hranice s Guineou a Libérií | E15.cz

Pobřeží slonoviny zavřelo kvůli ebole hranice s Guineou a Libérií

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pobřeží slonoviny uzavřelo hranice s Guineou a Libérií, aby tak zabránilo rozšíření smrtící eboly na své území. Země již dříve zakázala letecké spojení se Sierrou Leone, Libérií a Guineou. Obranu proti ebole nicméně zesilují i Filipíny, které v průběhu soboty podle agentury Reuters nařídily svým 115 zástupcům mírové mise OSN v Libérii, aby se kvůli epidemii vrátili domů.

„Objevují se nová místa nákazy a k novým případům dochází i v původních oblastech výskytu… Vláda Pobřeží slonoviny se rozhodla uzavřít pozemní hranice se sesterskými republikami Guineou a Libérií,“ citovala ze sdělení státních úřadů tamní televize. Liberijský okres Nimba, ležící při hranici s Pobřežím slonoviny, zaznamenal v posledních týdnech raketový vzestup nových případů nákazy.

Zákeřná choroba řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Případy podezření na onemocnění v Evropě se zatím nepotvrdily.

WHO: Ebole už v západní Africe podlehlo 1427 lidí z 2615 nakažených, kteří jsou nyní oficiálně evidováni. Rodiny nakažených ale nemocné často skrývají.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) existují i „šedé zóny“, kam lékaři nemají přístup, takže počet obětí může být daleko vyšší. Hranici s Guineou, kde se ebola během současné epidemie vyskytla vůbec poprvé, uzavřel v pátek i Senegal. Už dříve k tomuto opatření přistoupila Guinea-Bissau.

Zákaz vstupu pro občany postižených zemí uvalil rovněž Kamerun, Keňa a Jihoafrická republika. Humanitární organizace varují, že kvůli uzavírání hranic začíná váznout zásobování postižených oblastí potravinami. WHO v pátek uvedla, že pracuje na strategickém plánu boje proti ebole v západní Africe pro příštích šest až devět měsíců. Podle Reuters to zřejmě znamená, že WHO se zastavením šíření zákeřného viru do konce letošního roku nepočítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video