Počet nakažených ebolou by podle WHO mohl přesáhnout 20 tisíc | E15.cz

Počet nakažených ebolou by podle WHO mohl přesáhnout 20 tisíc

pracovníci Červeného kříže prochází jedním z táborů v karanténě v liberijské Monrovii
pracovníci Červeného kříže prochází jedním z táborů v karanténě v liberijské Monrovii
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet lidí nakažených ebolou v západní Africe by podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohl přesáhnout 20 tisíc. Podle nové bilance WHO si nemoc vyžádala 1552 mrtvých z celkového počtu 3069 infikovaných. Organizace věří, že se šíření viru podaří zastavit během tří měsíců.

WHO je přesvědčena, že skutečný počet případů nákazy je již nyní v mnoha západoafrických oblastech „dvakrát až čtyřikrát vyšší, než je počet registrovaných případů“. V současnosti je především nutné zastavit šíření nemoci v metropolích a velkých přístavech, zdůraznila WHO. V příštích šesti měsících bude na boj s ebolou zapotřebí 490 milionů dolarů, dodala organizace.

Podle WHO se šíření nákazy dále zrychluje, ale většina případů se soustřeďuje do několika málo lokalit. „Více než 40 procent z celkového počtu případů bylo zaznamenáno v uplynulých 21 dnech. Většina případů se nicméně koncentruje pouze do několika lokalit,“ podotkla zdravotnická organizace OSN ve svém prohlášení.

V Kongu se šíří jiný druh eboly

WHO upozornila, že uvedené údaje se týkají Libérie, Guineje, Sierry Leone a Nigérie a nezahrnují případy eboly v Kongu, kde se šíří jiný druh viru této choroby. Předchozí bilance eboly v západoafrických zemích činila 1427 obětí z 2615 infikovaných.

Britská farmaceutická firma GlaxoSmithKline mezitím oznámila, že vzhledem k naléhavé situaci v Africe urychluje vývoj vakcíny proti ebole. Zhruba v polovině září se chystá vakcínu, kterou vyvíjí společně s americkým Národním ústavem zdraví (NIH), začít testovat na zdravých dobrovolnících v Británii a Spojených státech. Poté by tento program měl být rozšířen na Gambii a Mali.

vakcína, ebola Autor: ctk
Nová naděje v podobě experimentální vakcíny

S testování se začne, jakmile firma získá souhlas etické komise a regulačních úřadů. Společnost GlaxoSmithKline uvedla, že v případě kladných výsledků testů plánuje vytvořit zásobu 10 tisíc dávek vakcíny pro naléhavé využití. Urychlit vývoj vakcíny umožní finanční podpora několika mezinárodních organizací, napsala agentura AFP.

Libérie, Sierra Leone a Guinea, které nejhůře postihla stávající epidemie eboly, jsou stále více izolovány od okolního světa. Společnost Air France vyslyšela středeční výzvu francouzské vlády a dočasně pozastavila lety do sierraleonské metropole Freetownu. Freetown a metropoli sousední Libérie Monrovii tak v současnosti obsluhuje již jen jediná pravidelná linka, Royal Air Maroc. Rozhodnutí Air France přišlo krátce poté, co kvůli ebole přerušily do konce letošního roku spojení s Libérií a Sierrou Leone aerolinie British Airways.

Izolace států komplikuje práci OSN

Vyslanec OSN pověřený reakcí na šíření eboly David Nabarro tento týden kritizoval letecké společnosti, které odvolávají lety do postižených zemí, že rostoucí izolace těchto států komplikuje Spojeným národům jejich práci. Jedná se mimo jiné o zajištění přepravy zdravotnického materiálu.

Kromě Libérie, Guineje a Sierry Leone odborníci pozorně sledují také situaci v Nigérii, která je nejlidnatější africkou zemí. V Nigérii se zatím dařilo nákazu udržovat pod kontrolou, dnes ale země oznámila další úmrtí na ebolu: zemřel lékař ve městě Port Harcourt.

Nigerijský ministr zdravotnictví Onyebuchi Chukwu sdělil, že počet potvrzených případů nákazy ebolou vzrostl v Nigérii o dva na 15. Šest z nich nemoci podlehlo. Zmíněný lékař, který zemřel v pátek v naftařském středisku Port Harcourt, je prvním případem v zemi zaznamenaným mimo nejlidnatější město Lagos. Ebola se do Nigérie dostala 20. července, když ji sem zavlekl poradce liberijského ministerstva financí s americkým a liberijským občanstvím Patrick Sawyer, který na nemoc pět dní nato zemřel. Lékař se infikoval od pacienta, který byl se Sawyerem v kontaktu.

Jednání v Accře

Ministři zdravotnictví západoafrických zemí zasažených ebolou ve čtvrtek v ghanské metropoli Accře znovu jednají o reakci na epidemii. Šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden varoval, že situace v západní Africe se dále zhorší, než se podaří šíření nákazy zastavit.

„Počet případů stále roste. Neříká se mi to dobře, ale situace se ještě zhorší, než se začne zlepšovat,“ prohlásil Frieden. „Takovou epidemii eboly jsme zatím nezažili. Nejen že je vysoký počet potvrzených případů, ale existuje také mnoho dalších nenahlášených nemocných,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video