Podivný útok na Stade de France: teroristů možná bylo více | E15.cz

Podivný útok na Stade de France: teroristů možná bylo více

Pařížský stadion Stade de France po teroristickém útoku
Pařížský stadion Stade de France po teroristickém útoku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzští vyšetřovatelé stále nemají dostatek informací o okolnostech pátečního útoku u stadionu Stade de France, kde fotbalové utkání sledoval i prezident François Hollande. Podle agentury AP to oznámil premiér Manuel Valls s tím, že útočit mohly dvě či tři skupiny atentátníků. Valls také řekl, že se ještě nepodařilo identifikovat všech 129 obětí teroristů.

O událostech u stadionu je oficiálně známo jen to, že byla nalezena tři těla sebevražedných atentátníků. Jedním z nich byl Bilal Hadfi, dalším pak Ahmad Muhammad, ačkoli o pravosti tohoto jména panují pochybnosti, neboť nalezený syrský pas může být falešný. Identita třetího útočníka známa není.

Atentát zřejmě selhal

Spekuluje se, že útočníků mohlo být i více, ale podařilo se jim uniknout. Některá média s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele také uvedla, že se atentátníci na stadion pokoušeli dostat, ale nepodařilo se jim to. Jako důvody jsou zmiňovány nezakoupené lístky či zásah ostrahy, která si všimla opasku s trhavinou.

Teorii neúspěšného útoku u Stade de France nahrává i fakt, že při výbuších vedle atentátníků zahynul jen jeden člověk. Nejkrvavější byl útok na koncertní síň Bataclan, kde teroristé zabili 89 lidí. Další lidé pak zahynuli při útoku na restaurace a kavárny.

Celkem si teroristické útoky vyžádaly 129 mrtvých a přes 350 zraněných. Podle Vallse se stále nepodařilo několik těl identifikovat. Premiér jejich počet neupřesnil. Z dřívějších oficiálních prohlášení je známo, že totožnost byla určena u více než stovky obětí.

Útočník byl nedávno v Rakousku

Nadále také pokračuje pátrání po Salahu Abdeslamovi, jehož bratr Brahim se při útocích odpálil. Má se za to, že Salah část atentátníků do Paříže přinejmenším dopravil vypůjčeným vozem, jeho další role známa zatím není.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová uvedla, že Salah v doprovodu dvou dalších lidí přijel do Rakouska z Německa 9. září. „Otázka nyní zní, kde v Rakousku pobýval a za jakým účelem zde byl. Vyšetřování je v plném běhu,“ řekla Miklová-Leitnerová.

„Řekl, že jede na dovolenou do Vídně, žádné další podrobnosti nejsou k dispozici,“ dodala ministryně. Rakouská policie Salahovo auto zastavila během rutinní kontroly v Aistersheimu asi 30 kilometrů od německých hranic, které překročil po německo/rakouské dálnici A3/A8.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video