Poláci modernizují armádu. Chtějí i bojové drony | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Poláci modernizují armádu. Chtějí i bojové drony

ČTK

Polsko chce v rámci programu rozsáhlé modernizace svých ozbrojených sil získat i bojová bezpilotní letadla. Podle agentury AFP to řekl náměstek ministra obrany Czeslaw Mroczek. Poláci vylepšování armády urychlují v souvislosti s napětím ve vztazích s Ruskem.

„Použijeme tyto drony k obraně našeho území,“ řekl Mroczek. Jeho ukrajinský protějšek ho prý informoval, že jedním z jejich hlavních problémů jsou ruská bezpilotní letadla, která přelétávají nad ukrajinským územím a zjišťují cíle pro dělostřelectvo. „Ukrajinci byli za takové situace bezmocní, proto jsme našli tuto odpověď,“ dodal náměstek.

Upřesnil, že Polsko, které je členskou zemí Severoatlantické aliance, chce výzvědná bezpilotní letadla začít nakupovat v roce 2017, bojové modely pak v letech 2018 a 2019. Varšava už podle něj navázala kontakty s americkými výrobci bojových bezpilotních strojů.

Rozsáhlá modernizace armády

Polsko několik let provádí rozsáhlou modernizaci armády. V rámci tohoto programu chce vybudovat vlastní protiraketový a protiletecký štít a nakoupit zejména vrtulníky, obrněné transportéry a ponorky. Získání bezpilotních letadel zatím do něj zahrnuto nebylo.

Po zabrání Krymu Ruskem a v souvislosti s podporou poskytovanou Moskvou proruským separatistům na východě Ukrajiny Poláci nyní tento program urychlují. Podle AFP na něj chtějí celkově vydat 140 miliard zlotých (921 miliard korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!