Poláci reagují na ukrajinskou krizi, za 128 miliard koupí americké rakety | E15.cz

Poláci reagují na ukrajinskou krizi, za 128 miliard koupí americké rakety

Americké rakety Patriot v Polsku
Americké rakety Patriot v Polsku
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army Europe Images; Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polské nebe budou hlídat americké rakety Patriot a tamní armáda chce testovat multifunkční vrtulníky Caracal vyráběné francouzskou společností Airbus. Informovalo o tom polské ministerstvo obrany. Podle prezidenta Bronislawa Komorowskiho se Varšava se snaží posílit svou obranu v situaci, kdy se vzhledem k rusko-ukrajinskému konfliktu zhoršuje bezpečnostní situace.

Polsko bude koupi raket vyjednávat přímo s vládou Spojených států. Podle agentury PAP chce Varšava koupit osm baterií systému protiletecké obrany středního doletu a protiraketový radar v přepočtu za skoro 128 miliard korun, smlouvu o tom plánuje podepsat příští rok. Za další tři roky by Američané měli Polákům dodat první dvě baterie.

Podle dnešního vydání listu Gazeta Wyborcza byl při rozhodování o pořízení amerických raket klíčový závazek vlády ve Washingtonu, že ještě před dodávkou polských patriotů poskytne Polsku v případě ohrožení během 48 hodin své baterie z jiné země.

Tato zásadní rozhodnutí o modernizaci polské armády přišla podle prezidenta Komorowského v situaci, „kdy musíme žít a fungovat … v obecně nebezpečném světě, v němž se vzhledem kvůli ozbrojenému rusko-ukrajinskému konfliktu zhoršila bezpečnostní situace“. Varšava patří k ostrým kritikům Moskvy a platí za věrného spojence Washingtonu ve střední Evropě.

Airbus by měl vrtulníky montovat v Polsku

Polsko si také pro další testy vybralo vrtulníky EC-725 Caracal. Firma Airbus Industries tak v tendru porazila americkou společnost Sikorsky a italsko-britskou skupinu Agusta Westland. Obě neúspěšné společnosti působí i v Polsku, patří jim výrobci helikoptér PZL Mielec a PZL Świdnik.

Francouzský vrtulník Caracal EC725Autor: CC BY-SA 2.0: Airwolfhound; Wikimedia
Francouzský vrtulník Caracal EC725

Místní politici a odbory v polských firmách, jimž měla být svěřena licenční výroba vrtulníků, už pohrozili protesty, napsala Gazeta Wyborcza. Ale výrobce vrtulníků Caracal prý hodlá koupit armádní podnik v Lodži, kde by se vrtulníky měly montovat a opravovat, což by vytvořilo nová pracovní místa v regionu s vysokou nezaměstnaností.

A konkurenti by se mohli zúčastnit dalšího tendru, tentokráte na dodávku 30 bitevních vrtulníků, které by nahradily ruské helikoptéry Mi-24.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video