Polovina čínských milionářů chystá odchod do zahraničí

Pláž v Chaj-nan, Číně

Pláž v Chaj-nan, Číně Zdroj: Sasa Blau

Téměř polovina čínských milionářů má v plánu odstěhovat se ze své země v příštích pěti letech. Podle televize CNBC by takový únik mohl přispět k prohloubení obav o vývoj čínské ekonomiky s ohledem na přesun peněz do zahraničí místo toho, aby byly investovány v Číně.

Podle výzkumu společnosti Barclays and Ledbury mezi více než 2000 lidí ze 17 zemí světa, jejichž majetek dosahuje hodnoty 1,5 milionu dolarů a více (32 milionů korun), prozradilo 47 procent čínských milionářů svůj záměr emigrovat. Dalších 20 procent uvedlo, že zatím neví, zda vlast opustí.

To představuje nejvyšší míru plánovaného odlivu milionářů na světě. Na druhém místě je Katar s 36 procenty a na třetím místě region Latinské Ameriky s 34 procenty.

Jako důvod emigrace označilo 78 procent čínských respondentů hledání „lepšího vzdělání nebo pracovních příležitostí“ pro své děti. Sedmdesát tři procent uvedlo, že hledá „ekonomickou bezpečnost“ a 72 procent, že si přeje „příznivé ovzduší.“ Jako ideální místo pro pobyt jich nejvíce označovalo Hongkong, Kanadu a USA.

Průzkum tak doplňuje zjištění čínského časopisu o bohatství a luxusu Hurun Report z počátku tohoto roku, podle kterého 64 procent čínských milionářů buď již emigrovalo nebo se k tomu chystá.

I jiné asijské milionáře láká především odstěhování do severní Ameriky, zatímco ti blízkovýchodní jsou v tomto ohledu rozdělení na dvě poloviny: ta druhá polovina upřednostňuje Evropu.