Polsko chce zadržovat imigranty, inspirací je Maďarsko | E15.cz

Polsko chce zadržovat imigranty, inspirací je Maďarsko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polsko chystá legislativní opatření, které by umožňovalo zadržovat žadatele o azyl v táborech na státních hranicích. Řekl to dnes polské rozhlasové stanici Radio Zet polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak. Poukázal přitom na údajně dobré zkušenosti s takovým mechanismem v Maďarsku, třebaže Budapešť se kvůli němu stala terčem kritiky mimo jiné ze strany OSN.

Dvouletý program přerozdělení 160 tisíc uprchlíků, kteří se nacházejí v Řecku a v Itálii, schválili ministři vnitra států EU v září 2015. Proti plánu se tehdy postavilo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zatímco Finsko se hlasování zdrželo. Tehdejší polská centristická vláda v čele s Donaldem Tuskem nakonec plán podpořila, i když obecně s ním nesouhlasila.

Přehlasované středoevropské země od počátku upozorňovaly, že program přerozdělování podle kvót z mnoha důvodů nebude funkční. Podle údajů Evropské komise k letošnímu 22. březnu bylo z Itálie do jiných zemí EU přemístěno 4435 a z Řecka 10 324 lidí.

Zatímco Maďarsko předloni zažilo nápor tisíců migrantů z Afriky a Blízkého východu na svých hranicích, Polsko loni udělilo přes milion pracovních povolení Ukrajincům. Do země míří například také mnoho Čečenců, kteří s žádostí o azyl zpravidla neuspějí. Předloňská migrační vlna se ale Polsku vyhnula.

"Mým úkolem je zajistit Polákům bezpečí. Také musíme být připraveni na tento špatný scénář, který doufám nenastane. Tím špatným scénářem je migrační vlna, která by se mohla přehnat přes Polsko," řekl Blaszczak.

Na otázku, zda by nechal migranty umisťovat do táborů tvořených lodními kontejnery za plotem s ostnatým drátem, ministr odpověděl, že je to plán zamýšlený pro nouzovou situaci, "který v Maďarsku dobře zafungoval". Ministr potvrdil, že Polsko zvažuje vybudování kontejnerových táborů na hranici s Běloruskem.

Podívejte se na zátah proti pašerákům uprchlíků: 

Zátah na pašeráky uprchlíků: Svou roli sehrálo i Česko

Blaszczak rovněž zopakoval, že přijímání migrantů na základě přerozdělovacího plánu EU by mohlo pro Polsko představovat bezpečnostní riziko. "V Polsku nejsou žádné teroristické útoky, protože Polsko ustoupilo od rozhodnutí předchozí vlády, že přijme tisícovky migrantů nazývaných uprchlíci," prohlásil Blaszczak.

Maďarsko postavilo kontejnerové tábory obehnané vysokým plotem s ostnatým drátem na hranici se Srbskem. Minulý měsíc Maďarsko schválilo zákon, který umožňuje migranty zadržovat v příhraničních táborech. To je podle OSN v rozporu s právem Evropské unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video