Polsko snížilo svou závislost na ruském plynu. PGNiG podepsal dlouhodobý kontrakt v Americe | e15.cz

Polsko snížilo svou závislost na ruském plynu. PGNiG podepsal dlouhodobý kontrakt v Americe

PGNiG
PGNiG
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Polský státní plynárenský podnik PGNiG podepsal s americkými společnostmi Port Arthur LNG a Venture Global LNG dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu na příštích 20 let. Dodávky pokryjí téměř 34 procent roční spotřeby Polska. Varšava tak učinila další krok ke snížení své závislosti na ruském plynu, uvedla agentura Reuters.

PGNiG bude podle dohody s oběma firmami jednat o ročních dodávkách v objemu dvou milionů tun LNG od každé z nich. Jak vyplývá ze sdělení PGNiG, dodávky mohou být předmětem dalšího obchodování na mezinárodních trzích, přičemž dohody polský podnik nezavazují k uzavření finálních kontraktů.

Roční spotřeba zemního plynu v Polsku činí zhruba 16 miliard metrů krychlových a objem čtyř milionů tun LNG odpovídá objemu 5,4 miliardy metrů krychlových.

Hlavním dodavatelem polského podniku je v současné době ruský Gazprom. PGNiG s ním má uzavřenou smlouvu do roku 2022, ale nehodlá ji prodloužit. V rámci diverzifikace zdrojů Polsko loni v listopadu podepsalo střednědobý kontrakt na dovoz LNG v letech 2018 až 2022 s americkou společností Centrica LNG. Budoucí výpadek ruského plynu mají nahradit i dodávky novým plynovodem z norských severomořských ložisek. Jejich objem se odhaduje na deset miliard metrů krychlových.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video