Popularita IS na Kavkazu roste, ruský emír slíbil věrnost radikálům | E15.cz

Popularita IS na Kavkazu roste, ruský emír slíbil věrnost radikálům

Popularita IS na Kavkazu roste, ruský emír slíbil věrnost radikálům
Vlajka islámského státu v Iráku
• 
ZDROJ: čtk/ap

dan

Neznámý ruský muslimský předák přísahal věrnost vůdci blízkovýchodní ozbrojené skupiny Islámský stát. Podle dagestánských úřadů může jít o Sulejmana Zajnalabidova, vůdce jedné z tamních islamistických bojůvek.

Videozáznam s přísahou se ve čtvrtek objevil na serveru YouTube, kam jej umístil uživatel, jenž si říká Emir Suleiman. V záběru je muž v lese v tmavě modré bundě a s kalašnikovem v ruce. Je obklopen pěti dalšími ozbrojenými muži; v pozadí visí na stromě černobílá vlajka Islámského státu.

„My, mudžáhidé Auchovského džamátu, jsme se rozhodli ti složit ti přísahu věrnosti,“ řekl muž. Adresátem jeho řeči byl Bakr al-Bagdádí, šéf Islámského státu. Muž na videu mluvil rusky se severokavkazským přízvukem a představil se jako „Sulejman, emír Auchovského džamátu“.

Dagestánské úřady, s jejichž zástupci mluvila agentura Bloomberg, neuměly mužovu totožnost potvrdit. O skupině toho názvu, jež v jejich oblasti působí, však prý vědí. Jejím vůdcem by měl být muž jménem Sulejman Zajnalabidov.

Pokud se potvrdí pravost videa, jen to posílí ruské obavy úřadů z rostoucí popularity Islámského státu v oblasti severního Kavkazu. Tu obývají převážně muslimové, z jejichž řad se v posledních dvaceti letech rekrutovala řada teroristů či bojovníků za odtržení od Ruska. Podle anonymního zdroje agentury dnes bojuje v barvách Islámského státu nejméně 300 Dagestánců.

Rozpory mezi islamisty

„Je to velmi nebezpečný vývoj,“ řekl Bloombergu zástupce předsedy bezpečnostního výboru Státní dumy Franc Klincevič. „Signalizuje to začátek systematičtějšího postupu ze strany Islámského státu, což znamená, že terorismus může na severu Kavkazu růst jako rakovina.“

Dagestán zůstává nejlabilnější částí severního Kavkazu. Do konce letošního září tam násilnou smrtí zemřelo 168 lidí. V této oblasti působí obávaná organizace Imarat Kavkaz, u níž úřady předpokládají propojení s al-Káidou.

Situaci komplikuje skutečnost, že jako emír Auchovského džanátu obvykle vystupuje muž jménem Rustam Chamanajev. Jednou z hypotéz dagestánských úřadů proto je, že muž na videozáznamu žádá o podporu Islámského státu, protože sám podporu organizace Imarat Kavkaz (jejíž součástí by Auchovský džamát měl být) ztratil.

Islámský stát používá metod drsnějších než jeho kavkazští souvěrci (kteří odsuzují útoky na civilisty a bombové útoky prováděné ženami) a je pravděpodobné, že příležitosti vyžije k posílení svého vlivu v Dagestánu.

Autor: dan
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!