Porošenko přiznal vlastnictví více než sta firem, loni si vydělal 60 milionů

ukrajinský prezident Petro Porošenko

ukrajinský prezident Petro Porošenko Zdroj: ctk/AP

Petro Porošenko
Belgický ministr zahraničí Didier Reynders, Ukrajinský prezident Porošenko a maďarský prezident Janos Ader při večeři u příležitosti návštěvy amerického prezidenta Barracka Obamy v Polsku
Petro Porošenko
Petro Porošenko
Petro Porošenko
16
Fotogalerie

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vlastní 104 společností v různých zemích, včetně Ruska, Číny či Britských Panenských ostrovů. Vyplývá to z elektronického majetkového přiznání hlavy státu, podaného podle listu Ukrajinska pravda pouhou hodinu před vypršením zákonné lhůty. Prezident za loňský rok přiznal celkový příjem více než 62 milionů hřiven (asi 61 milionů korun).

Porošenko na facebooku napsal, že všechny firmy vznikly ještě v době, kdy podnikal, a že veškerý movitý a nemovitý majetek - byty, parcely, auta, obrazy či šperky - získal, než byl zvolen prezidentem. "Navíc většinu majetku jsem získal v době, kdy jsem nebyl ve státních službách," dodal.

Na bankovních účtech má prezident více než 26 milionů dolarů (asi 641 milionů Kč), půl milionu hřiven a 14 tisíc eur, zatímco dalších 60 tisíc dolarů a 900 tisíc hřiven má v hotovosti.

Porošenko a jeho rodina rovněž vlastní dům o ploše 1332 čtverečních metrů u Kyjeva v hodnotě 30 milionů hřiven (asi 29,5 milionu Kč), několik pozemků a bytů, jakož i rekreační zařízení u Oděsy na jihu země.

Majetkové přiznání také zmiňuje osm luxusních aut, šest švýcarských hodinek, dva norkové a jeden sobolí kožich, šperky, sbírku 84 obrazů a šesti soch a tři dámské kabelky Fendi, Dior a Chanel.

Platím daně, ujistil prezident

Prezident ujistil, že "z každého centu byly zaplaceny daně do rozpočtu Ukrajiny", a připomněl, že na dobročinnost a na podporu armády věnoval - ať osobně, či ze svých firem - v posledních třech letech okolo 400 milionů hřiven (v korunách jde o téměř shodnou částku).

List Ukrajinska pravda připomněl, že prezidentovo loňské majetkové přiznání nezmiňovalo majetek v cizině. Deník také dodal, že letos na jaře byl Porošenko ve Španělsku, kde "podle důvěryhodných zdrojů má vilu ve městě Marbella, zakoupenou ještě před zvolením prezidentem".

Porošenko se stal hlavou státu jako jeden z nejbohatších Ukrajinců. Kvůli vlastnictví firmy Rošen na výrobu cukrovinek se mu přezdívalo také "čokoládový král".

Časopis Forbes-Ukrajina letos v březnu napsal, že ukrajinští oligarchové za minulý rok zchudli, v průměru o čtvrtinu. Ale Porošenko na rozdíl od většiny svých kolegů zbohatl. Forbes odhadl Porošenkovo jmění na 858 milionů dolarů (více než 21 miliard Kč), zhruba o 100 milionů více než před rokem.

Porošenko se řízení svého podnikatelského imperia po převzetí vysoké státní funkce vzdal. Kromě čokoládoven mu patří investiční banka, holding Ukrprominvest-Agro a řada podniků automobilového, loďařského a strojírenského průmyslu či televizní stanice 5. kanál.