Post londýnského starosty obhájil konzervativec Boris Johnson | E15.cz

Post londýnského starosty obhájil konzervativec Boris Johnson

Boris Johnson
Boris Johnson
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Post londýnského starosty obhájil konzervativec Boris Johnson, když ve čtvrtečních místních volbách překvapivě velmi těsně porazil svého předchůdce, labouristu Kena Livingstona. Informovala o tom agentura AP. Jinak v místních volbách britští vládní konzervativci utrpěli těžkou porážku. Také v londýnském městském zastupitelstvu získali většinu labouristé.

„Budu pokračovat v boji za blaho Londýňanů, za blaho z vůle vlády, která nám pomůže poskytnout prosperitu každému v tomto městě,“ prohlásil po oznámení výsledků 47letý Johnson, jehož poznávacím znamením jsou bujné blonďaté vlasy. Johnson, jenž se dostane do světla reflektorů během londýnských Letních olympijských her, poděkoval voličům, že mu dali „novou šanci“.

Mnozí pozorovatelé očekávali, že Johnson vyhraje hladce, ale nakonec získal jen 51,5 procenta hlasů. Drama ještě umocňovaly odklady oznámení volebního výsledku. Ten se Londýňané dověděli až kolem půlnoci, tedy více než 24 hodin po uzavření volebních místností.

Vítězství neortodoxního politika Johnsona je jedním z mála světlých okamžiků místních voleb, které se konaly v 181 městech a obcí Anglie, Skotska a Walesu. Podle AP voliči vládní Konzervativní stranu potrestali za úsporná opatření a stagnaci britské ekonomiky.

Hlasy už byly sečteny ve všech obcích, v nichž se volby konaly. Labouristé získali 823 nových radních, zatímco konzervativci jich ztratili 405 a liberální demokraté 336, uvedla agentura Reuters.

Johnson je vnitrostranickým rivalem britského premiéra Davida Camerona a nyní bude na čtyři roky vázán na londýnské radnici, takže nemůže Cameronovi konkurovat před parlamentními volbami v roce 2015.

Opoziční labouristé jinak v místních volbách posílili. Na pravici konzervativci ztráceli ve prospěch protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Podle předběžných výsledků voleb získali konzervativci celkově v Británii jen 31 procent hlasů, zatímco labouristé 38 procent. Pohoršili si i liberální demokraté, kteří s konzervativci tvoří koaliční vládu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video