Pošťák bere víc než pošťačka? Velké britské firmy musí hlásit rozdíly v mzdách | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pošťák bere víc než pošťačka? Velké britské firmy musí hlásit rozdíly v mzdách

ČTK

Británie se stává jednou z prvních zemí, která ze zákona požaduje po velkých firmách, aby hlásily rozdíly ve mzdách mužů a žen. Nový zákon vstupuje v platnost ve čtvrtek. Rozdíl v odměňování mužů a žen v Británii je podle vlády nyní rekordně nízký. Ženy v roce 2016 vydělávaly o 18 procent méně než muži.

Zrušení rozdílu v odměňování by podle poradenské firmy McKinsey Global Institute mohlo do roku 2025 zvýšit roční hrubý domácí produkt země o 150 miliard liber (4,7 bilionu korun).

Nový zákon se týká firem s nejméně 250 zaměstnanci. Tyto firmy zaměstnávají více než 15 milionů osob, tedy téměř polovinu britské pracovní síly, uvedla vláda. Zaměstnavatelé musejí také zveřejnit rozdíly v odměnách a zveřejnit podíl mužů a žen v každé mzdové třídě, napsala agentura Reuters.

Jak se budou vyvíjet mzdy v České republice? Podívejte se na video: 

Jak se budou v tomto roce zvyšovat mzdy? Odpovídá Martin Ježek z personální agentury Grafton.

"Máme více pracujících žen, více podniků řízených ženami než kdy předtím a nejvyšší podíl žen ve správních radách našich největších společností," uvedla ministryně pro ženy a rovnoprávnost Justine Greeningová v prohlášení. "To nám pomohlo zúžit rozdíl v odměňování žen a mužů na rekordních 18,1 procenta, ale chceme ho úplně odstranit."

Nový zákon je podle britské vlády součástí dlouhodobého plánu na podporu pracujících žen. Vláda plánuje také investovat pět milionů liber na pomoc rodičům při návratu do práce, poskytnout 30 hodin péče o děti zdarma a zavést sdílenou rodičovskou dovolenou.

Povinně zveřejňovat rozdíly v platech žen a mužů musejí firmy v Austrálii, kde byl stejný zákon schválen v roce 2012. Podobný zákon má začít platit i v Německu pro firmy s více než 500 zaměstnanci.

Drastické rozdíly v britských platech: vysocí manažeři měsíčně inkasují víc než běžní lidé za celý rok

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!