Povstalci u Luhansku obklíčili stovku ukrajinských vojáků | E15.cz

Povstalci u Luhansku obklíčili stovku ukrajinských vojáků

Ukrajinští povstalci ostřelují pozice armády
Ukrajinští povstalci ostřelují pozice armády
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vice než stovka příslušníků ukrajinské Národní gardy je obklíčena proruskými povstalci v Luhanské oblasti na východě země a část z nich už prý padla do zajetí. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na různé oficiální zdroje, ty se ale v hodnocení situace rozcházejí.

Gubernátor Luhanské oblasti Hennadij Moskal, který je loajální vůči Kyjevu, podle listu Ukrajinska pravda na své webové stránce informoval, že u obce Bachmutka je v obklíčení 112 gardistů. Situace je tam podle něj kritická, ukrajinské jednotky tam utrpěly ztráty jak bojové techniky, tak lidí.

Tvrdé boje probíhaly v této oblasti celé úterý a střílí se tam i dnes, uvedl gubernátor. Separatisté prý mají k dispozici 20 tanků a dvě desítky dalších obrněných vozidel. Několik zraněných a otřesených vojáků padlo do zajetí, včetně velitele praporu.

Aktuální informace z místa teď není možné dostat kvůli intenzivní palbě z těžkých zbraní, dodal Moskal. Snahy představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) domluvit telefonicky příměří s vedením samozvané Luhanské lidové republiky byly podle něj marné. Ozbrojenci takzvaného Donského vojska se odmítají podřídit velení v Luhansku.

Ve štábu „protiteroristické operace“, jak Kyjev nazývá vojenské tažení proti separatistům na východě Ukrajiny, nicméně tvrdí, že situace u Bachmutky je pod kontrolou. Mluvčí tiskového střediska Vladislav Selezňov Ukrajinské pravdě potvrdil, že gardisté jsou tam skutečně obklíčeni, nicméně prý mají dobrou ochranu před palbou z děl a minometů a disponují vším potřebným k tomu, aby se ubránili.

Kyjev uzavřel začátkem září s proruskými separatisty příměří, které ale není zcela dodržováno. Incidenty a potyčky jsou hlášeny z řady míst. Z porušování klidu zbraní se strany obviňují navzájem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video