Požár nádrží v jižní Francii byl založen úmyslně, potvrzuje inspekce | E15.cz

Požár nádrží v jižní Francii byl založen úmyslně, potvrzuje inspekce

požár americko-nizozemské petrochemické firmy LyondellBasell na jihu Francie
požár americko-nizozemské petrochemické firmy LyondellBasell na jihu Francie
• 
ZDROJ: CTK

Marian Hronek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšetřovatelé úterní exploze ve francouzské rafinerii našli na místě činu zbytky elektronického zařízení. Policie měla od začátku podezření, že šlo o úmyslný čin, protože se současně vznítily dva zásobníky.

„Zasaženy byly dvě velké nádrže, které jsou plné chemikálií a vzdálené od sebe 500 metrů,“ sdělil médiím jeden z vyšetřovatelů. Dodal, že nehoda nemohla být zaviněna selháním techniky. Hasiči s požárem bojovali devět hodin, nikdo nebyl zraněn.

Podnik patří americko-nizozemské firmě LyondellBasell. Francouzské úřady nepředpokládají, že by čin měl teroristickém pozadí, ale upozorňují na konfliktní vztah mezi vedením podniku a odbory. Vyšetřovatelé zařízení analyzují, ta jsou však silně poškozena výbuchem. Poblíž jedné z nádrží byl také nalezen otvor v plotu, jímž pachatel do objektu podle všeho pronikl.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve novináře ubezpečil, že nařídil místním úřadům zpřísnit bezpečnostní opatření na obdobně citlivých místech po celé zemi. Protiteroristické jednotky jsou v pohotovosti a spojují tento čin s nedávnou krádeží výbušnin a rozbušek ve vojenském skladu u města Miramas, vzdáleném pouhých 20 kilometrů od rafinerie.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video