Pracujeme na vydání Savčenkové na Ukrajinu, přiznala Moskva | e15.cz

Pracujeme na vydání Savčenkové na Ukrajinu, přiznala Moskva

Nadija Savčenková při vynášení rozsudku u ruského soudu
Nadija Savčenková při vynášení rozsudku u ruského soudu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské a ukrajinské úřady si vymění dokumenty nezbytné k tomu, aby si ukrajinská letkyně Nadija Savčenková mohla doma na Ukrajině odpykat zbytek trestu uloženého v Rusku, oznámilo ruské ministerstvo spravedlnosti. Rozhodnutí o vydání Savčenkové, která byla v Rusku odsouzena k 22 letům vězení, pak vynese ruský soud.

Podle ruského ministerstva Moskva obdržela ukrajinskou žádost o dodání dokumentů, které ukrajinské ministerstvo spravedlnosti potřebuje k vypracování návrhu na předání odsouzené na Ukrajinu, kde by si měla trest odpykat. Stalo by se to na základě mezinárodní konvence o předávání odsouzených osob z roku 1983.

Podle Moskvy pak musí následovat rozhodnutí ukrajinského soudu, jímž bude trest uložený v Rusku uveden do souladu s ukrajinskými zákony. Rozhodnutí o předání Savčenkové pak vynese ruský soud, uvedlo ruské ministerstvo. Termíny těchto právních kroků mezinárodní konvence nestanoví.

Očekávalo se, že letkyně a poslankyně ukrajinského parlamentu bude vyměněna za ruské důstojníky

Savčenková byla odsouzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů při minometném ostřelování na východě Ukrajiny. Jakoukoli vinu popírá s tím, že byla do ruského vězení unesena.

Očekávalo se, že letkyně a poslankyně ukrajinského parlamentu bude vyměněna za ruské důstojníky Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, kteří byli na Ukrajině za údajné napomáhání terorismu odsouzeni na 14 let.

Ukrajinská agentura Unian dnes napsala, že Savčenková zaslala ukrajinskému ministerstvu spravedlnosti dopis, v němž žádá o přemístění do vlasti v souvislosti s konvencí z roku 1983. Tento krok je podle agentury další z podmínek vydání Savčenkové do rukou ukrajinských úřadů.

Ukrajinská letkyně Savčenková byla zatčena v červnu 2014
- Ukrajinská letkyně Savčenková byla v Rusku zatčena v červnu 2014 za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska; jako důstojnice ukrajinského letectva prý navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli 17. června 2014 žurnalisté Igor Korneljuk a Anton Vološin.

- Obžaloba navrhla trest 23 let vězení (hrozilo jí až 25 let) za údajnou vraždu a překročení hranic. Minulý měsíc jí soud poslal za mříže na 22 let. Dnes bylo oznámeno, že Ukrajina se prý s Ruskem předběžně dohodla na mechanismu jejího osvobození.

- Advokáti Savčenkové tvrdí, že separatisté zajali jejich klientku ještě dříve, než k neštěstí došlo, a pak ji předali ruským úřadům. Sama Savčenková se hájí, že jen plnila svou povinnost a v řadách dobrovolnického praporu Ajdar bojovala za vlast na ukrajinském území a neuznává právo Ruska ji soudit. Proti jejímu odsouzení také protestovaly EU, USA a řada dalších zemí a organizací. Ve vězení několikrát držela hladovku, tu drží i nyní.

- O svém věznění napsala knihu nazvanou „Silné jméno Nadija“ (v ukrajinštině „nadija“ znamená také „naděje“ - poznámka ČTK), která byla vytištěna nákladem 10.000 výtisků.

- V říjnu 2014, kdy byla již ve vězení, byla zvolena poslankyní kyjevského parlamentu za stranu Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové, která Savčenkovou demonstrativně zařadila na první místo kandidátky.

- Narodila se v Kyjevě 11. května 1981. Má sestru Viru, která se angažuje v boji za její osvobození. Podle výpovědí Viry Nadija vstoupila do armády ve svých 16 letech, před výsadkářským výcvikem pracovala jako radistka. V letech 2004 až 2008 sloužila podle dostupných zdrojů jako jediná žena v ukrajinské misi v Iráku, v hodnosti nadporučíka byla členem výsadkových vojsk a střelcem na vrtulníku Mi-24.

- Po návratu domů v roce 2008 se obrátila na ministerstvo obrany s žádostí, aby mohla nastoupit na prestižní Charkovskou leteckou univerzitu, kde mohli do té doby studovat jen muži. Ministr obrany jí studium povolil a Savčenková školu absolvovala.

- V roce 2010 narukovala k 3. leteckému pluku ve městě Brody ve Lvovské oblasti. Poté vstoupila do dobrovolnické jednotky Ajdar, která bojuje proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Již dříve se stala veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika show a pořadech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery