Před 125 lety zemřel Louis Vuitton. Slávu mu přinesla praktická a zároveň luxusní zavazadla | E15.cz

Před 125 lety zemřel Louis Vuitton. Slávu mu přinesla praktická a zároveň luxusní zavazadla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzský podnikatel Louis Vuitton, který zemřel před 125 lety, 27. února 1892, ve věku 70 let, proslul jako výrobce praktických a zároveň luxusních zavazadel. A firma, kterou v 50. letech 19. století v Paříži založil, dodnes zásobuje kabelkami, kufry i dalšími potřebami smetánku po celém světě. Potomek chudé rodiny, který se narodil ve vsi Anchay u švýcarských hranic, se dokázal prosadit díky píli, schopnosti nabízet zákazníkům novinky a prvotřídní kvalitu.

Do francouzské metropole dorazil sirotek Vuitton po dvouletém putování jako šestnáctiletý hoch v touze stát se truhlářem. V učení u uznávaného mistra Marechala se seznámil s tím, jak dělat zavazadla, a krátce po třicítce se stal oblíbeným řemeslníkem císařovny Evženie, manželky Napoleona III. Rok 1854 byl pro Vuittona ve znamení velkých změn. Oženil se, otevřel vlastní dílnu a obchod - a také vyrobil první cestovní kufr potažený voskovaným plátnem nepropouštějícím vodu.

Dílna se později rozrostla v továrnu, i díky snaze Louise Vuittona vymýšlet stále nová řešení zavazadel. Na jednu stranu uspokojoval nároky zákazníků, kteří v době rozmachu železnice a parolodí častěji vyráželi na cesty, zároveň ale díky inovacím držel náskok před plagiátory. Už v roce 1880 převzal firmu Louisův syn Georges, zakladatel podniku dodávajícího zavazadla mimo jiné caru Mikuláši II. se ještě o pět let pozdeji radoval z otevření prvního zahraničního obchodu v Londýně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video