Přetahovaná mezi Trumpovou administrativou a soudy nekončí. Obnovení imigračního dekretu neprošlo | E15.cz

Přetahovaná mezi Trumpovou administrativou a soudy nekončí. Obnovení imigračního dekretu neprošlo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Odvolací soud v San Francisku zamítl žádost amerického ministerstva spravedlnosti, aby do rozhodnutí o jeho odvolání okamžitě obnovil platnost prezidentského dekretu, který zakazuje cesty obyvatel několika muslimských zemí do USA. Soud zároveň podle agentury AP vyzval ministerstvo, aby nejpozději v pondělí odpoledne předložilo ke své odvolací žádosti další doklady.

Ministerstvo se v sobotu odvolalo proti pátečnímu verdiktu federálního soudce ze Seattlu Jamese Robarta, který dočasně pozastavil platnost antiimigračního výnosu prezidenta Donalda Trumpa. Pozastavení má podle Robarta trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti Trumpovu dekretu podal generální prokurátor státu Washington.

Trump minulý týden vydal nařízení, jímž na tři měsíců uzavřel americké hranice státním příslušníkům Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu; u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob. Prezident svůj postup zdůvodňuje ochranou americké bezpečnosti.

Trumpův výnos vzbudil kritiku a protesty doma i v cizině, konaly se proti němu tisícové demonstrace. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a protestní memorandum sepsala zhruba tisícovka amerických diplomatů. Ke zrušení výnosu vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Migrační výnos, podle některých kritiků uspěchaný, kritizovala také řada velkých firem, například Apple, Microsoft, Google nebo Facebook, které zaměstnávají tisíce zahraničních inženýrů bez trvalého pobytu v USA.

VIDEO: Co je obsahem Trumpova protiimigračního nařízení? Podívejte se!

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video