Trump hodlá s Ukrajinou a Ruskem vyjednat mír na Donbasu, již o tom mluvil s Porošenkem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trump hodlá s Ukrajinou a Ruskem vyjednat mír na Donbasu, již o tom mluvil s Porošenkem

ČTK

Spojené státy se zasadí o obnovu míru na ukrajinsko-ruské hranici. Řekl to americký prezident Donald Trump v sobotním telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Petro Porošenkem. Šlo o první přímý kontakt mezi oběma politiky od nástupu Trumpa do úřadu, napsala dnes agentura Reuters.

"Budeme spolupracovat s Ukrajinou, Ruskem a všemi dalšími zúčastněnými stranami s cílem pomoci jim obnovit mír podél hranice," sdělil Trump, který dříve Kyjev zneklidnil svým přáním zlepšit vztahy s Moskvou. Rusko kvůli podpoře povstalců na Ukrajině a anexi ukrajinského Krymu čelí západním sankcím.

"Obě strany diskutovaly posílení strategického partnerství mezi Ukrajinou a Spojenými státy. Zvláštní pozornost byla věnována vyřešení situace na Donbasu (na východní Ukrajině) a dosažení míru s pomocí politických a diplomatických prostředků," uvedl Porošenko.

Na úkor pracujících se v USA obohacují hlavně tamní elity, nikoli Číňané a Mexičané, píše Die Zeit

Boje na východní Ukrajině se znovu výrazně zintenzivnily na přelomu ledna a února. Místem tvrdých střetů s desítkami mrtvých a raněných se stala hlavně průmyslová obec Avdijivka. Ukrajinská armáda a povstalci se vzájemně obviňují z nasazení těžkých zbraní a hlásí vysoké ztráty nepřítele.

Nad nebezpečným zhoršením situace v Donbasu vyjádřila nedávno hluboké znepokojení Rada bezpečnosti OSN. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal skoro 10.000 obětí na životech.

VIDEO: První projev prezidenta USA Donalda Trumpa s českými titulky
Komentář: Prý jsme špička v kyberbezpečnosti. Opravdu?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!