Převést po výhře správu majetku na děti nebude jen tak. Pro Clintonovou i Trumpa to možná bude střet zájmů

I kdyby si Clintonová s Trumpem vyměnili obsah toho, co obyčejně říkají, mnoho by se nezměnilo.

I kdyby si Clintonová s Trumpem vyměnili obsah toho, co obyčejně říkají, mnoho by se nezměnilo. Zdroj: Repro Strategie (Reuters)

Ivanka Trump
Nominační sjezd demokratů ve Philadelphii: Chelsea Clintonová v hledišti
Vypálený černošský kostel během americké prezidentské kampaně
Prezidentská kampaň Hillary Clintonové
5
Fotogalerie

Dcery amerických prezidentských kandidátů Chelsea Clintonová a Ivanka Trumpová mohou svým rodičům zkomplikovat život. Pokud by po jejich případném vítězství v prezidentských volbách převzaly jejich dosavadní podnikatelské aktivity, může vzniknout střet zájmů, píše na svém serveru BBC.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump řekl, že pokud vyhraje volby, tak své obchodní impérium předá své dceři Ivance a synům Donovi a Ericovi. Za předpokladu, že volby vyhraje demokratka Clintonová, její manžel exprezident Bill Clinton přenechá svou vedoucí pozici v Nadaci Clintonových jejich dceři Chelsea.

Oba plány rozpoutaly vlnu kritiky, jelikož někteří za nimi vidí střet zájmů. Jaká jsou tedy rizika a je správné to povolit? ptá se BBC. Neexistuje zákon, který by takové počínání zakazoval.

Američtí prezidenti, jako například Lyndon Johnson, zabránili obvinění ze střetu zájmů tím, že pověřili spravováním peněz ze svého podnikání nezávislé osoby a vytvořili takzvaný slepý fond. V roce 1978 vstoupil v USA v platnost zákon, který takové fondy politikům povoluje.

Trump v minulosti hovořil o tom, že by své peníze do takového fondu dal, řekl však, že finance by spravovali jeho tři nejstarší potomci. V takovém případě by se už podle BBC jednalo o střet zájmů.

"Nevím, zda mám fond svěřit Ivance, Donovi nebo Ericovi," řekl začátkem roku Trump. "Zda by se v tomto případě jednalo o slepý fond, nevím," dodal. Poté zdůraznil, že by se do těchto finančních záležitostí nikdy nevměšoval. Vzhledem k tomu, že zná rozsah svého jmění, kritice o střetu zájmů by se pravděpodobně nevyhnul, míní BBC.

Nadace Clintonových, která vznikla v roce 2001, se potýká s jinými úskalími. Po skončení svého mandátu si mnoho prezidentů založilo nadaci, takže tato skutečnost není sama o sobě neobvyklá. Nevídané však je , že by se manželka bývalého prezidenta Spojených států stala prezidentkou, což může kolem nadace způsobit zmatky.

Nadace dostala dary od Saúdské Arábie, Alžírska, Maroka, Kataru a bohatých jednotlivců a společností. Někteří jsou přesvědčeni, že dary, které nadace získala v době, kdy byla Clintonová ministryní zahraničních věcí, měly za cíl ovlivnit americkou zahraniční politiku. Vedoucí úloha Chelsea Clintonové v nadaci by podle kritiků stěží střet zájmů vyřešila.