Převratná dohoda: Čína uvolní obchod s Austrálií | E15.cz

Převratná dohoda: Čína uvolní obchod s Austrálií

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Corey Seeman via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Austrálie a Čína dosáhly průlomové dohody o volném obchodu. Dohoda, kterou dojednali australský premiér Tony Abbott a čínský prezident Si Ťin-pching, zruší řadu celních tarifů na vývoz z Austrálie a zmírní omezení pro čínské investory v Austrálii. Na podmínkách dohody se pracovalo více než deset let a podle Canberry otevře trhy v hodnotě miliard dolarů.

Australský premiér označil dohodu za první, kterou Čína uzavřela „s velkou ekonomikou; je to nejkomplexnější dohoda, jakou Čína uzavřela vůbec s kýmkoli“.

Na základě nové australsko-čínské dohody budou například zrušena čínská cla na australské suroviny a energetické produkty. Cla na australské mléčné výrobky mají být zrušena během čtyř let, cla na hovězí během devíti let.

Soukromé čínské společnosti budou nyní moci provádět jednotlivé investice do výše 1,078 miliardy australských dolarů (20,9 miliardy korun) bez nutnosti jejich prověření australským vládním regulačním úřadem. Dosud byl tento limit zhruba čtvrtinový, konkrétně 248 milionů australských dolarů.

Austrálie se otevírá Asii

Dohoda s Čínou je třetí, kterou Canberra v letošním roce podepíše - po obdobných dokumentech uzavřených s Jižní Koreou a Japonskem. Čína je už nyní největším obchodním partnerem Austrálie. Loni dosáhla obchodní výměna mezi těmito zeměmi objemu zhruba 150 miliard australských dolarů (2,9 bilionu korun).

Čínský prezident je v Austrálii na státní návštěvě. V jejím rámci v australském parlamentu pronesl projev, v němž slíbil, že jeho země bude pokračovat v mírovém rozvoji vztahů s Austrálií i dalšími zeměmi.

Krom prohlubování spolupráce s Austrálií Si Ťin-pching také prohlásil, že je Čína ochotná řešit územní spory se svými sousedy mírovými prostředky. „Čínská vláda je připravena posílit dialog a spolupráci se zeměmi, jichž se to týká,“ uvedl čínský prezident.

Peking je ve při kvůli spornému území v Jihočínském a Východočínském moři s několika zeměmi včetně Japonska, Vietnamu a Filipín. Si Ťin-pching dodal, že Čína nikdy nepoužije síly, aby prosadila své cíle.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video