Při nedělním útoku v Pákistánu zemřelo nejméně 70 lidí | E15.cz

Při nedělním útoku v Pákistánu zemřelo nejméně 70 lidí

Policisté hlídkují na místě útoku v Lahore
Policisté hlídkují na místě útoku v Lahore
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na nejméně 70 mrtvých a přes 340 zraněných vzrostla bilance nedělního útoku sebevražedného atentátníka v pákistánském Láhauru (Lahore). Dnes o tom informovala agentura DPA s odvoláním na záchranáře. Většina obětí jsou ženy a děti, dětí podle místních médií zahynulo 29. K útoku se přihlásila organizace Džamáate Ahrár, která je jednou z frakcí radikálního hnutí Taliban.

Útočník, který se odpálil v parku na předměstí desetimilionového Láhauru, metropole Paňdžábu, největší a nejbohatší pákistánské provincie, měl podle prohlášení úřadů asi 20 kilogramů trhaviny. Měl také batoh se šrouby, které ničivý efekt nálože ještě zvýšily.

„Provedli jsme útok v Láhauru, protože naším cílem jsou křesťané,“ uvedla v prohlášení organizace Džamáate Ahrár. Ta rovněž pohrozila, že je připravena provést další útoky, mimo jiné i na školy.

Provinční vláda okamžitě po útoku nařídila uzavření všech veřejných parků a vyhlásila třídenní smutek. Zavřely také obchody na láhaurské hlavní nákupní třídě.

Armáda chystá operaci proti radikálům

Armádní a vládní zdroje oznámily, že v Paňdžábu bude zahájena operace zvláštních sil proti islámským radikálům. Specialisté dostanou mimořádné pravomoci, aby mohli provádět útočné akce a výslechy podezřelých. „Podrobné podmínky teprve budou stanoveny. Jde o některé právní otázky, ale vláda i armáda jsou na stejné straně,“ sdělil agentuře Reuters její bezpečnostní zdroj z Láhauru.

Papež František požádal pákistánské úřady, aby učinily maximum na ochranu křesťanského obyvatelstva. „Násilí a zbabělé zabíjení znovu vedly nejenom k utrpení, ale i k destrukci,“ sdělil papež. Vatikán už v neděli odsoudil „fanatické násilí, které vedlo k hroznému masakru desítek nevinných“.

Křesťané tvoří asi dvě procenta ze 200 milionů občanů Pákistánu. Většina Pákistánců vyznává sunnitský islám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video