Příliv migrantů v září poklesl, za celý rok přesáhl 710 tisíc | E15.cz

Příliv migrantů v září poklesl, za celý rok přesáhl 710 tisíc

Migranti pochodují u hranic za autem maďarské policie
Migranti pochodují u hranic za autem maďarské policie
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od počátku roku do konce září překročilo hranice Evropské unie více než 710 tisíc migrantů, uvedla dnes unijní agentura Frontex. Nejvíce lidí přichází přes řecké ostrovy v Egejském moři. Jen v září zaznamenala agentura dalších celkem 170 tisíc nově příchozích lidí.

Ve srovnání se srpnem je to mírný pokles, tehdy vnější hranici EU překročilo podle Frontexu 190 tisíc osob. Mohutný nárůst počtu migrantů však dokumentuje především meziroční porovnání. Za celý loňský rok zaznamenala evropská agentura koordinující ostrahu vnějších unijních hranic 282 tisíc příchozích.

Masivnímu tlaku dál čelí řecké ostrovy, především Lesbos, uvedl Frontex. Od ledna do konce září se na něj dostalo 350 tisíc migrantů. Dominantní skupinou mezi uprchlíky jsou nadále občané Sýrie.

Evropská unie na sílící migrační vlnu reaguje rozbíhajícím se zlepšováním ochrany vnějších hranic, reformou azylové a návratové politiky i snahou řešit příčiny krizí, kvůli kterým statisíce lidí své domovy opouštějí. Součástí evropské odpovědi je také přerozdělování některých žadatelů o azyl z nejpostiženějších míst mezi další státy osmadvacítky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video