Přípravy na fotbalové MS v Brazílii ovládl boj o pivo | E15.cz

Přípravy na fotbalové MS v Brazílii ovládl boj o pivo

fotbal, Brazílie
fotbal, Brazílie
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se pře s Brazílií o prodej piva na stadionech během mistrovství světa v roce 2014. Alkohol je na brazilských stadionech zakázán od roku 2003. Brazilští poslanci teď ale mají hlasovat o speciálním zákonu o fotbalovém mistrovství a FIFA vzhledem ke svým sponzorským závazkům trvá na tom, aby Brazílie čepování piva během sportovních klání umožnila.

„Alkoholické nápoje patří k mistrovství světa, takže tam prostě budou. Odpusťte mi, pokud to zní trochu arogantně, ale o tomhle prostě vyjednávat nebudeme,“ řekl v Riu de Janeiro novinářům generální sekretář FIFA Jérome Valcke před jednáním s organizačním výborem šampionátu.

Zákaz alkoholu na stadionech má sloužit jako prevence násilností mezi tvrdými jádry fanouškovských táborů. FIFA nicméně tvrdí, že už před čtyřmi lety dostala od brazilské vlády garance, že šampionát bude mít v tomto ohledu výjimku.

FIFA bojuje za alkohol na stadionech proto, že jedním z jejích nejstarších partnerů je americký pivovar Budweiser, který patří do skupiny Anheuser-Busch InBev. „A náš partner tady je v podstatě brazilská firma,“ připomněl Valcke, že místní sponzorská firma AmBev je součástí Anheuseru.

Dalším sporným bodem mezi světovou federací a brazilskou vládou je zákon, podle nějž mají studenti a senioři právo na poloviční vstupné. Tento problém by se podle Valckeho dal vyřešit speciálními lístky v ceně 25 dolarů (zhruba 500 korun), jichž by bylo na zápasy základních skupin k dispozici 300 tisíc.

FIFA nicméně bude požadovat striktní kontroly lidí, kteří si tyto vstupenky pořídí. „Není přece fér, když si člověk, který si může dovolit lístky první kategorie, koupí čtvrtou kategorii. Musíme zajistit, aby k tomu nedocházelo, protože tady je zjevně velmi jednoduché opatřit si studentský průkaz,“ dodal Valcke.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.