Příští starosta Londýna může být muslim. Sadiq Khan je favoritem voleb | E15.cz

Příští starosta Londýna může být muslim. Sadiq Khan je favoritem voleb

Příští starosta Londýna může být muslim. Sadiq Khan je favoritem voleb
Kandidát opozičních labouristů Sadiq Khan je favoritem ve čtvrtečních volbách londýnského starosty
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
bru

Kandidát opozičních labouristů Sadiq Khan je favoritem ve čtvrtečních volbách londýnského starosty, který patří k nejviditelnějším politikům v Británii. Pokud se předpovědi potvrdí a Khan porazí konzervativce Zaka Goldsmithe, stane se prvním muslimem v čele západního velkoměsta.

Podle průzkumů vede pětačtyřicetiletý Khan před jednačtyřicetiletým Goldsmithem až o 20 procentních bodů. Jeho vedení není neočekávané nejen proto, že Londýn spíše tíhne k labouristům, ale i proto, že z 8,6 milionu obyvatel kosmopolitní metropole asi osminu tvoří muslimové. Stejně tak 55 procent Londýňanů patří do kategorie „nebělošští Britové“, připomněly Financial Times. Asi 35 procent obyvatel města, kde se prý mluví asi 300 jazyky, se narodilo v zahraničí.

Vítěz bude teprve třetím starostou Londýna v moderní historii. Poprvé se starosta volil v roce 2000, kdy vyhrál labourista Ken Livingstone. Po něm od roku 2008 město vedl konzervativní excentrický politik Boris Johnson. Starosta kontroluje rozpočet ve výši 16 miliard liber (550 miliard korun), má velký volební mandát, viditelnost a politický vliv překračující skutečné pravomoci.

Kosmopolitní zázemí na obou stranách

Khan i Goldsmith jsou rodilí Londýňané, ale jejich životní příběhy se diametrálně liší. Khan je synem pákistánského řidiče autobusu, narodil se spolu se sedmi bratry a sestrami v sociálním bytě v jiholondýnském Tootingu, stal se právníkem zaměřeným na lidská práva a nyní zastupuje svou rodnou čtvrť v parlamentu.

Goldsmithův otec James byl úspěšný finančník a založil protiunijní stranu Referendum. Zac Goldsmith chodil do elitní školy v Etonu, tradičně se zaměřuje na ekologická témata a byl šéfredaktorem časopisu Ecologist. Také zdůrazňuje, že i jeho rodina odráží londýnskou různorodost - jeho židovští předkové utíkali před Hitlerem. Má také muslimské synovce - jeho sestra Jemima si vzala pákistánskou kriketovou hvězdu Imrána Chána.

Společné téma - drahé bydlení

Přes odlišné osobnosti kandidátů jsou jejich postoje k volebním tématům poměrně blízké. Podporují větší investice do dopravy v přelidněném Londýně a především se shodují, že hlavním problém je nyní bydlení - nedostatek cenově dostupných bytů, prudce rostoucí nájmy a ceny nemovitostí, které vytlačují z města nejen chudé, ale stále více i příslušníky slušně vydělávajících středních tříd.

Ceny domů, které se stávají pro většinu Londýňanů nedosažitelné, jsou i důsledkem úspěchu města přitahujícího milionáře z Číny, Ruska a Blízkého východu, kteří zde investují do bytů a domů. Toto téma definovalo kampaň a nezdar při řešení bytové krize by mohl mít trvalé důsledky pro sociální soudržnost hlavního města a pro to, aby mělo úspěch jako světové velkoměsto i v 21. století, napsaly Financial Times.

Obyvatel Londýna rychle přibývá i proto, že se sem stěhuje hodně lidí z ostatních zemí EU. Imigrace je velkým tématem v kampani před červnovým referendem o setrvání Británie v EU. Před londýnskými volbami se ale o ní příliš nemluvilo, stejně jako o brexitu vůbec, i když je to pro Londýn jako globální finanční středisko klíčová otázka. Zatímco Khan je zastáncem britského členství v unii, Goldsmith je razantně proti. Ale ani jeden z nich si zjevně nechtěl popudit voliče opačného názoru.

Strašení Londýňanů

Vzhledem ke kosmopolitnímu charakteru Londýna nebylo náboženství dlouho předmětem kampaně. Teprve její závěr poznamenala kontroverze kolem Goldsmihtova obvinění Khana, že se několikrát objevil na několika veřejných událostech s radikálním imámem Sulimanem Ghanim a opakovaně poskytoval „platformu, povzbuzení a krytí“ extremistům. Goldsmithe v tomto směru podpořil i premiér David Cameron.

Khan to odmítl s tím, že celý život bojoval s extremismem a obvinil Goldsmithe, že chce strašit Londýňany a vyvolat protimuslimské nálady nejen mezi bělošskými voliči, ale i mezi hinduisty a sikhy. Ghani také zveřejnil snímek, na kterém je s Goldsmithem.

Přes vedení v průzkumech Khan zdůrazňuje, že nic není jisté - i proto, že v posledních letech se agentury pro výzkum veřejného mínění značně mýlily, například při loňských parlamentních volbách v Británii.

Khanovu pozici navíc minulý týden ztížil jeho předchůdce Livingstone, a to svými kontroverzními výroky o Adolfu Hitlerovi a sionismu. Khan se od nich distancoval, ale připustil, že by ho mohla aféra poškodit. „Výroky Kena Livingstonea ztěžují Londýňanům židovské víry přesvědčení, že je pro ně místo v Labouristické straně,“ řekl nedělníku The Observer.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!