Privatizátor řecké loterie byl odvolán. Cestoval letadlem Šmejcova kolegy | E15.cz

Privatizátor řecké loterie byl odvolán. Cestoval letadlem Šmejcova kolegy

Privatizátor řecké loterie byl odvolán. Cestoval letadlem Šmejcova kolegy
Řecká loterie OPAP
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras odvolal privatizátora státní loterie OPAP, kterou vláda prodala česko-řecké skupině Emma Delta, v níž působí český investor Jiří Šmejc. Ministr se tak rozhodl poté, co šéf privatizační agentury Stelios Stavridis cestoval soukromým letadlem Šmejcova obchodního partnera a nového spolumajitele OPAP, podnikatele Jorgose Melisanidise.

Ministr Sturnaras formálně vyzval Stavridise k rezignaci. Nejmenovaný činitel ministerstva pak upřesnil, že Stavridisovo odstoupení platí ihned. Na transakci OPAP tento krok nemá mít žádný vliv.

O Stavridisově letu informoval deník Imerisios pod palcovým titulkem Létající Stelianos. Šéf privatizační agentury využil letadla velkopodnikatele, aby si odskočil do Atén z místa, kde trávil dovolenou, a podepsal se pod prodejní smlouvu. Pak tím samým strojem zase letěl zpátky, aby si užil zbytku volna.

Nechtělo se mu vstávat ve čtyři ráno

Podle deníku Ethnos Stavridis svůj let vysvětlil tak, že měl cestovat zpátky do Kefalonie domácí linkou brzy ráno a že by musel vstávat ve 4:00. Podnikatel, který mířil do Francie, mu proto prý velkoryse nabídl, že může s ním letět jeho letadlem v rozumnější dobu. Navíc tím prý Stavridis ušetřil jeden den, který by jinak musel strávit v Aténách.

Jde již o druhý odchod šéfa privatizační agentury za méně než půl roku. Stavridisův předchůdce byl odvolán po obvinění prokuratury, že na své předchozí funkci v čele státní podniku nejednal v jeho zájmu.

Řecko teprve před necelým týdnem dokončilo komplikovaný prodej podílu 33 procent ve státním sázkovém monopolu OPAP skupině Emma Delta. Řecký stát tak získá 652 milionů eur (16,9 miliardy Kč).

Řecký sázkový obr
OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze a s obratem kolem čtyř miliard eur. Firma má monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provoz videoloterijních terminálů. OPAP je nejziskovější firmou v Řecku. Výhled podniku však částečně zastiňuje prudké zvýšení daní a rozhodnutí odvolacího soudu, který se postavil proti monopolu firmy na sportovní sázení.

Prodej třetiny OPAP byl prvním případem privatizace, kterou po zadluženém Řecku požaduje v rámci dohody o finanční pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Atény oznámily vítěze privatizace již v květnu, avšak prodej se zadrhl kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.

Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc právě spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!