Přivezla nám kousek šaríi. Satirou na Merkelovou se komik zastal kolegy | e15.cz

Přivezla nám kousek šaríi. Satirou na Merkelovou se komik zastal kolegy

Angela Merkelová v Bundestagu
Angela Merkelová v Bundestagu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý komik Dieter Hallervorden složil satirickou píseň na kancléřku Angelu Merkelovou, aby tak protestoval proti pátečnímu souhlasu německé vlády s trestním stíháním satirika Jana Böhmermanna. O jeho stíhání požádala Ankara kvůli básni zesměšňující tureckého prezidenta. Informovala o tom agentura DPA.

„Kdysi byla mladou pionýrkou… Pak pannou Marií. A teď nám sem přivezla kousek šaríi,“ zpívá se v písni, kterou osmdesátiletý komik Hallervorden zveřejnil v neděli večer na sociální síti Facebook.

Böhmermann přednesl báseň o tureckém prezidentovi na konci března ve svém satirickém programu Neo Magazin Royale ve veřejnoprávní televizi ZDF. Báseň, která obsahovala řadu vulgarismů, líčila tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, ale mimo jiné provozuje i sex se zvířaty.

Ankara v reakci na to požádala Německo, aby zahájilo trestní stíhání Böhmermanna, čemuž německá vláda v pátek vyhověla. Za porušení zákona o urážce cizích činitelů v Německu hrozí až tři roky vězení nebo peněžitá pokuta. V případě prokázání nactiutrhání se může odsouzený za mříže dostat až na pět let.

Merkelová nicméně v pátek prohlásila, že její kabinet chce předložit novelu, na základě které by trestný čin urážky orgánů nebo představitelů cizího státu ze zákona po roce 2018 zmizel. Dnes mluvčí vlády Steffen Seibert oznámil, že ale paragraf týkající se urážky německého prezidenta v zákoně zůstane.

Komik Hallervorden se svobody slova v Německu a satirika Böhmermanna zastal na svém facebookovém profilu už dříve písní „Erdogane, zažaluj mě“, v jejímž textu mimo jiné stojí: „Zpívám prostě o tom, co jsi zač. Terorista, co kálí na svobodného ducha.“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery