Pro katalánskou nezávislost hlasovalo 80 procent voličů | E15.cz

Pro katalánskou nezávislost hlasovalo 80 procent voličů

Referendum o katalánské nezávislosti
Referendum o katalánské nezávislosti
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtyři pětiny z více než dvou milionů účastníků nedělního neoficiálního a nezávazného referenda v Katalánsku se vyslovilo pro nezávislost na Španělsku. Vyplývá to podle katalánské vlády z předběžných výsledků ohlášených po sečtení téměř 97 procent hlasů. Madridská vláda již dala najevo, že referendum neuzná. Občané, kteří chtějí být nadále součástí Španělska, ale hlasování převážně bojkotovali.

Hlasování se uskutečnilo navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu původně plánované referendum pozastavil s odůvodněním, že teprve zhodnotí, zda je legální. Z dosavadních výsledků vyplývá, že naprostá většina voličů - přes 1,8 milionu - odpovědělo kladně na obě položené otázky neoficiálního referenda, tedy „Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?“ a „Chcete, aby tento stát byl nezávislý?“.

Dalších 225 000 voličů chce, aby se Katalánsko stalo státem, úplnou nezávislost ale odmítá. Dvojí ne na hlasovacích lístcích zaškrtlo jen pět procent voličů.

Zavádějící obraz rozložení sil
Referenda se účastnila méně než polovina oprávněných voličů. Katalánské úřady uvádějí 2,2 milionu z přibližně 5,4 milionu oprávněných voličů. Většina odpůrců nezávislého Katalánska ale podle analytiků hlasování bojkotovala, a tak výsledky nejsou přesným obrázkem rozložení sil.

Šéf katalánské vlády Artur Mas po uzavření volebních místností prohlásil, že referendum bylo úspěšné a ukázalo, že Katalánsko si chce vládnout samo.

Cesta k federaci

Naopak španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá odsoudil hlasování jako neplatnou, sterilní a neužitečnou politickou propagandu. Poněkud smířlivější byli zástupci španělské opozice. Předseda socialistů (PSOE) Pedro Sánchez řekl, že hlasování je začátkem nové éry, která povede ke vzniku Španělska jako federace jednotlivých států.

Konzervativní ústřední vláda v Madridu se snahy Katalánců o plebiscit snaží neustále mařit zejména pomocí ústavního soudu. Podle ní je jakékoli zpochybňování španělské celistvosti neústavní. Premiér Mariano Rajoy v sobotu prohlásil, že nikdo nezničí jednotu Španělska, dokud bude on u moci

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video