Problémy ruské ekonomiky mají i vnitřní příčiny, uznal Putin | E15.cz

Problémy ruské ekonomiky mají i vnitřní příčiny, uznal Putin

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Umírněnou kritiku ruské vlády obsahoval dnešní projev šéfa Kremlu Vladimira Putina, který byl hostem na poslední schůzi kabinetu Dmitrije Medveděva v letošním roce. Podle prezidenta nemají nynější vážné problémy ruské ekonomiky jen vnější příčiny, jejich důvodem jsou i vnitřní problémy, jež se hromadily po léta.

Putin komentoval těžkou měnovou krizi, do níž se nedávno dostal ruský rubl, i tlak západních sankcí vyvolaných anexí Krymu a ruskou podporou donbaských radikálů. „Potíže, s nimiž se potýkáme, nemají jen vnější důvody, nejsou spojeny jen se sankčním omezením nebo objektivním stavem mezinárodní konjunktury. Jsou spojeny i s polovičatostmi, které se hromadily po léta,“ řekl prezident.

Putin ministrům připomněl dlouhodobé plány ruských ekonomů zbavit zemi závislosti na vývozu energetických surovin a prosadit inovační programy. „V tomto směru bylo mnoho vykonáno, ale události poslední doby ukazují, že je to nedostatečné,“ řekl Putin.

Medveděv s prezidentovým hodnocením podle agentury TASS souhlasil a slíbil, že vláda se v příštím roce soustředí na řešení naléhavých úkolů transformace ekonomiky.

Ruce do klína prý nesloží ani při nadcházejících pravoslavných Vánocích, mnoho svátečních dnů stráví ministři v práci. Tuto myšlenku prezident podpořil. „Dlouhé prázdniny si přinejmenším letos nemůžeme dovolit,“ řekl premiérovi.

Medveděv: Rusko může spadnout do recese
Rusku hrozí, že vstoupí do období hluboké hospodářské recese, uvedl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ruská ekonomika je pod tlakem v souvislosti s poklesem cen ropy na světových trzích a nedávnému prudkému propadu rublu. Podle bývalého ministra financí Alexeje Kudrina je navíc země na cestě k plnohodnotné krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.