První muslim v čele Londýna: Labourista Khan podle Sky News vyhrál volby | E15.cz

První muslim v čele Londýna: Labourista Khan podle Sky News vyhrál volby

Labourista Sadiq Khan
Labourista Sadiq Khan
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Starostou Londýna byl podle propočtů stanice Sky News zvolen labourista Sadiq Khan, který porazil konzervativního kandidáta Zaka Goldsmitha. Na oficiální výsledek, který by se mohl podle této stanice oznámit zhruba za hodinu, se ale stále čeká. Khan by se stal současně prvním muslimským starostou britské metropole.

Funkce starosty metropole poskytuje vlivnou platformu k lobbování ve vládě, aby jednala ve prospěch Londýna a jeho 8,6 milionu obyvatel. Také je dobrým odrazovým můstkem pro případné státní funkce. Dosavadní oblíbený londýnský starosta Boris Johnson se rozhodl neusilovat o třetí mandát a věnovat se jiným funkcím v rámci své Konzervativní strany.

Podle webu stanice BBC po sečtení asi 80 procent hlasů, odevzdaných při čtvrtečních místních volbách, vedl Khan nad Goldsmithem poměrem 44 ku 35 procentům. V poměrně složitém systému místních voleb uvádějí voliči první a druhou preferenci.

Když žádný z kandidátů nezíská jasnou většinu, postupují první dva kandidáti do dalšího sčítacího kola, kde jim budou přičteny druhé preference neúspěšných kandidátů, aby se rozhodlo o vítězi. Dosavadní oblíbený londýnský starosta Boris Johnson se rozhodl neusilovat o třetí mandát a věnovat se jiným funkcím v rámci své Konzervativní strany.

Kromě hlasování v Londýně se ve čtvrtek uskutečnily regionální volby v Anglii, Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Zisk postu londýnského starosty by byl největším úspěchem labouristů v těchto volbách, ve kterých celkově ztratili mnoho mandátů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.