Putin má být nejbohatší člověk na světě, vlastní až 200 miliard | E15.cz

Putin má být nejbohatší člověk na světě, vlastní až 200 miliard

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Majetek ruského prezidenta může podle nejodvážnějších odhadů dosahovat až 200 miliard dolarů.

Bývalý šéf Microsoftu Bill Gates, u kterého časopis Forbes odhaduje majetek ve výši 86 miliard dolarů, není nejbohatší člověk na světě. Překonává ho totiž současný vládce Ruska Vladimir Putin. Výše jeho majetku se sice liší v závislosti na tom, kdo ho odhaduje, poslední data nicméně svorně hovoří o překonání hranice 85 miliard.

Jako jeden z prvních odhadl Putinův majetek kremelský poradce Stanislav Bělkovskij v roce 2007, který ho stanovil na 40 miliard dolarů. V roce 2012 pak Bělkovskij zvýšil svůj propočet Putinova majetku na sedmdesát miliard dolarů.

Na majetkové poměry ruského prezidenta v roce 2016 se ve své relaci minulý týden podíval také známý politický komentátor John Oliver, který odhadl Putinův majetek až na 85 miliard dolarů. Vycházel například z informací o tom, že Putin vlastní 58 letadel a vrtulníků společně s dvaceti paláci a rekreačními objekty včetně miliardového domu u Černého moře.

Nejodvážnější odhad pak v půlce února představil ředitel fondu Hermitage Capital Management Bill Browder. „Domnívám se, že majetek Putina dosahuje 200 miliard dolarů. Po čtrnácti letech jeho vlády nebyla spousta peněz, která se v zemi vytvořila, utracena na školy, silnice či nemocnice. Všechny peníze jsou na švýcarských bankovních účtech a v hedgeových fondech, které spravují Putinovi kumpáni,“ uvedl. Browder přitom býval největším zahraničním investorem v Rusku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.