Trump se zastal Židů, nenávist a zlobu je prý nutné vymýtit | E15.cz

Trump se zastal Židů, nenávist a zlobu je prý nutné vymýtit

Americký prezident Donald Trump dnes odsoudil hrozby, kterým čelí některá židovská centra ve Spojených státech. Trump se vůbec poprvé vyjádřil k rostoucí vlně antisemitismu, kterou se podle agentury AP zabývají americké úřady. 

Prezident, který proti sobě během loňské předvolební kampaně popudil některé příslušníky etnických menšin, se vyslovil i proti nenávisti a předsudkům obecně.

Trump označil protižidovské hrozby za "strašné" a "bolestné" a prohlásil, že jsou "velmi smutnou připomínkou práce, kterou musíme vykonat, abychom vymýtili nenávist, předsudky a zlo".

Odsuzující výrok pronesl během návštěvy nově otevřeného Národního muzea afroamerické historie a kultury, do něhož zavítal v doprovodu své dcery Ivanky, která v roce 2009 před svatbou s dnešním Trumpovým poradcem Jaredem Kushnerem konvertovala k judaismu. Prezidentova dcera v pondělí na twitteru napsala, že je třeba ochraňovat synagogy a náboženská centra.

Trump vlastní přes 3000 domén. Pro jistotu i NoMoreTrump.com

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle AP spolu s ministerstvem spravedlnosti šetří, zda byly nespecifikované hrozby židovským centrům porušením zákona.

Trump, který před listopadovými volbami verbálně útočil na hispánské přistěhovalce a jehož ve volebním souboji s demokratickou konkurentkou Hillary Clintonovou podpořila jen velmi malá část černošských voličů, odsoudil rovněž "nenávist a zločiny motivované nenávistí" vůči menšinám obecně. "Tato návštěva byla smysluplnou připomínkou, proč musíme bojovat s náboženským fanatismem, netolerancí a nenávistí ve všech jejich velmi odpudivých projevech," prohlásil s odkazem na expozici připomínající historickou diskriminaci černochů a násilnosti páchané na nich.

Americký ministr obrany Mattis se distancoval od slov Trumpa. V Iráku nejsme kvůli ropě, prohlásil

Během návštěvy jej doprovázelo několik černošských spolupracovníků, mimo jiné neúspěšný konkurent z republikánských primárek a nový ministr pro bytové otázky a městský rozvoj Ben Carson. Trump prohlásil, že právě Carson bude jeho důvěrníkem pro témata týkající se černošské komunity.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!