Putin nám už před lety navrhl rozdělení Ukrajiny, tvrdí polský exministr | E15.cz

Putin nám už před lety navrhl rozdělení Ukrajiny, tvrdí polský exministr

Radoslaw Sikorski
Radoslaw Sikorski
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin už v roce 2008 navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko, řekl předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski. Maršálek Sejmu, který donedávna stál v čele polské diplomacie, ale později tvrdil, že jeho slova o Putinově návrhu při návštěvě premiéra Donalda Tuska v Moskvě nebyla dobře interpretována. Večer pak uznal, že se "ukvapil". Putinův mluvčí vše popřel jako nesmysl a polská opozice chce demisi Sikorského.

“(Putin) po nás chtěl, abychom se podíleli na dělení Ukrajiny. Byla to jedna z prvních věcí, které Putin řekl premiérovi Tuskovi, když navštívil Moskvu,“ uvedl Sikorski v interview. Prý je Ukrajina umělý státní útvar a Lvov je polské město, čili by si ho Poláci měli zase zabrat. Před druhou světovou válkou byl Lvov a okolí, představující nyní západní Ukrajinu, součástí Polska.

Tusk podle Sikorského, který premiéra do Moskvy doprovázel, na Putinův návrh nic neřekl, protože věděl, že je nahráván. Polsko však nikdy nevyjádřilo zájem připojit se k ruskému plánu. „Dali jsme to (Rusům) velice jasně najevo,“ ujistil Sikorski.

Po zveřejnění interview, které by mohlo dále zhoršit napětí mezi Polskem a Ruskem, ale Sikorski tvrdil, že nebyl správně pochopen. „Některá z mých slov byla přehnaně interpretována,“ napsal politik na Twitteru. Autor rozhovoru Ben Judah ale odpověděl, že nechápe Sikorského výtky: napsal jen to, co mu Sikorski řekl.

Na večerním briefingu se pak maršálek kál s tím, že mu selhala paměť a že zmíněná schůzka se nekonala v Moskvě, ale v bruselském sídle NATO. „Člověk se někdy ukvapí, a to byl i tento případ,“ prohlásil. Zároveň se před novináři omluvil Tuskovi i současné premiérce Ewě Kopaczové za to, že je přivedl do nepříjemné situace.

„Pokud by Putin něco takového navrhoval, bylo by to skandální,“ prohlásila Kopaczová, která vystřídala v čele polské vlády Tuska, odcházejícího do Bruselu. Ujistila, že žádný polský premiér by se nepodílel na takové hanebnosti, jako je dělení cizí země. Zároveň Sikorského za jeho výroky a zamlžování před novináři pokárala.

Putinův mluvčí: Je to nesmysl

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmítl článek jako nesmysl. „Jednak máme špatné zkušenosti s tvorbou tohoto titulu a vůbec to celé vypadá jako 'kachna',“ řekl Peskov agentuře TASS. Ruský internetový list Gazeta.ru zase odhadl, že Sikorski asi těžce prožívá, že prohrál souboj o křeslo šéfa unijní diplomacie a už není středem pozornosti, a tak se rozpovídal o Putinových slovech, která v té době (únoru 2008) byla míněna jako žert. I moskevský zpravodaj polského deníku Gazeta Wyborcza usoudil, že Poláci nejsou pro Putina partnery v důležitých věcech, jako je pohlcení Ukrajiny.

Unáhlené výroky mohou mít pro Sikorského nepříjemnou dohru. „Jeho hlavu“ totiž kvůli „nezodpovědnosti“ žádá polská opozice. Mluvčí prezidentské kanceláře podle agentury DPA kromě toho sdělila, že interview předsedy Sejmu bude jedním z témat středečního zasedání bezpečnostní rady státu.

Během ruské anexe Krymu letos v březnu místopředseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a předák ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij navrhl vládám Polska, Rumunska a Maďarska, aby se připojily k dělení Ukrajiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video