Putin nezíská cenu, kterou chtěl Havel kvůli němu vrátit | e15.cz

Putin nezíská cenu, kterou chtěl Havel kvůli němu vrátit

Václav Havel
Václav Havel
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský premiér Vladimir Putin nedostane prestižní německou cenu Quadriga, kterou měl původně obdržet 3. října. Sdružení, které nedotované ocenění předává, se rozhodlo ho letos neudělit kvůli vlně kritiky vyvolané výběrem kontroverzního ruského politika. Bývalý český prezident Václav Havel podle německého tisku dokonce pohrozil, že svou cenu z roku 2009 vrátí, pokud ji Putin získá.

Občanské sdružení Werkstatt Deutschland v prohlášení podle agentury DPA uvedlo, že je „zaraženo masivní kritikou v médiích a části politiků“. Těm, kterých se dotkla, se organizace omluvila a vzhledem k „narůstajícímu neúnosnému tlaku a hrozbě další eskalace“ je požádala o pochopení rozhodnutí letošní udělení ceny odvolat. O další budoucnosti Quadrigy se bude sdružení radit příští týden.

„Respektujeme rozhodnutí této organizace, nemá to nic společného s rusko-německými vztahy,“ reagoval na krok sdružení podle agentury AFP Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Skandál okolo ceny hrozil vrhnout stín na dvoudenní schůzku kancléřky Angely Merkelové s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, která začíná v pondělí v Hannoveru.

Werkstatt Deutschland ocenění uděluje každý rok v den výročí sjednocení Německa osobnostem, které projevily občanskou odvahu nebo svým působením prokázaly průkopnického ducha. Putina letos dvacetičlenné kuratorium vybralo za to, že „stabilizoval a nadále stabilizuje svou zemi v součinnosti s prosperitou, obchodem a národní identitou“.

Zveřejnění jména letošního nositele vyvolalo v Německu velkou kritiku, neboť v dobách Sovětského svazu byl Putin agentem tajné služby KGB v komunistické NDR a s jeho silovou vládou je spojováno zhoršení stavu lidských práv v Rusku. Několik členů kuratoria na protest proti jeho výběru už rezignovalo na své místo v tomto sboru.

Havel pohrozil vrácením Quadrigy, pokud by ji dostal Putin

Vrácením ceny údajně pohrozil i Havel. Uvedlo to dnes několik německých serverů s odvoláním na informace, které vyjdou v nedělníku Bild am Sonntag. Havlova tajemnice Sabina Tančevová to dnes DPA nepotvrdila, ani nevyvrátila. Havel podle ní konkrétní kroky oznámí v pondělí.

Web Deutsche Welle s odvoláním na nejčtenější nedělník v zemi napsal, že bývalý prezident ultimativně vyzval kuratorium ceny, aby její udělení Putinovi ještě přehodnotilo. Podle serveru zpravodajského časopisu Stern mu dal čas na rozhodnutí do pondělí.

„Prezidenta Havla toto rozhodnutí (ocenit Putina) udivilo. Je jím překvapen a zklamán,“ citoval tento týden Tančevovou německý společenský magazín SuperIllu. „Neumím si představit, že by si tu cenu ponechal, pokud ji Putin dostane,“ řekl dnes berlínskému deníku Der Tagesspiegel bývalý europoslanec za německé Zelené a Havlův přítel Milan Horáček.

Lidové noviny dnes napsaly, že Havel vrácení ceny vážně zvažoval spolu s druhým českým nositelem, ředitelem humanitární organizace Člověk v tísni Šimonem Pánkem. Oba prý chtěli porotě napsat otevřený dopis.

Proti ocenění byl i Pánek

„To, že cena nebude Vladimiru Putinovi udělena, je samozřejmě potěšitelné,“ reagoval v České televizi Pánek, podle něhož je celá politická kariéra ruského premiéra spojena s masovým porušováním lidských práv. „Praktiky Vladimíra Putina a jeho lidí… jsou natolik vzdálené mé představě o tom, jak by měly země fungovat, že bych nechtěl mít stejnou cenu, jakou by eventuálně mohl mít Vladimir Putin,“ vysvětlil Pánek důvody, proč uvažoval o vrácení Quadrigy.

Ještě dříve, než její letošní udělení sdružení odvolalo, ji vrátil loňský držitel, dánský umělec Olafur Eliasson. Pro zrušení tohoto ročníku ceny se také už předtím vyslovil německý vládní zmocněnec pro lidská práva Markus Löning. Jeden z členů kuratoria, německý ministr dopravy Peter Ramsauer, naopak podle serveru Spiegel Online prosazoval Putinovi cenu ponechat.

Ocenění dostává od roku 2003 vždy několik osobností z různých oblastí politického, kulturního a společenského života. Havel ji obdržel v roce 2009 a Pánek o pět let dříve. Někdejší studentský vůdce z dob takzvané sametové revoluce byl tehdy vůbec prvním laureátem ze zemí střední a východní Evropy. Mezi dalšími honorovanými jsou bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, předseda Evropské komise José Barroso nebo dlouholetý německý kancléř Helmut Kohl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery