Putin: Rusko zavede jen sankce, které prospějí jeho ekonomice | E15.cz

Putin: Rusko zavede jen sankce, které prospějí jeho ekonomice

Putin: Rusko zavede jen sankce, které prospějí jeho ekonomice
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Kreml schválí jen takové odvetné sankce proti Západu, které prospějí ruské ekonomice. Během pobytu v tádžické metropoli Dušanbe to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. "Ukazovat svaly a cenit zuby, a přitom počítat škody, to Rusko dělat nebude," zdůraznil.

Putin reagoval na nový balík sankcí EU, který vstoupil v platnost. Postihuje ruské banky, zbrojní společnosti, energetické firmy a rozšiřuje o 24 nových jmen seznam osob, které jsou v Evropské unii nežádoucí. Nový seznam sankčních opatření proti Rusko zveřejnil i Bílý dům.

Ruská vláda se nyní nad odvetou proti novým západním sankcím zamýšlí, řekl ruský prezident. „Budou-li zavedeny, pak jenom tak, aby vytvořily pro nás samotné lepší podmínky,“ uvedl Putin a jako příklad uvedl embargo na dovoz evropských potravin, které Rusko v srpnu vyhlásilo odvetou za předešlý balík sankcí EU.

„Jaké kroky to budou a budou-li vůbec nějaké, to ať posoudí vláda a předloží návrhy,“ dodal. Nové sankce EU, které dnes vstoupily v platnost, vyhlížejí podle šéfa Kremlu podivně a ve skutečnosti podkopávají mírový proces, který se už na Ukrajině projevuje. „Jsme dlouhodobě přesvědčeni, že sankce jako nástroj zahraniční politiky nefungují a prakticky nikdy nevedou k žádoucímu výsledku, dokonce i když se týkají malých zemí. Politika sankcí jisté škody způsobuje, ale i těm, kdo je zavedou,“ řekl Putin.

Seznam ho nijak netrápí

„Před časem jsem telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a následně jsem navrhl plán mírového řešení konfliktu. Naše stanoviska byla do značné míry shodná,“ konstatoval ruský prezident. „Plán se pak stal základem mírových dohod dojednaných na setkání v běloruském Minsku. Je třeba s uspokojením říct, že proces začal,“ uvedl.

Rozšíření jmenného seznamu osob, které jsou sankcím EU vystaveny, Putina nijak netrápí. „Čím méně se naši úředníci a šéfové velkých podniků budou toulat v cizině a budou se místo toho starat o aktuální problémy, tím lépe. Totéž platí pro poslance Státní dumy, kteří se musejí častěji věnovat svým voličům, než aby si vyhřívali panděra někde v zahraničních lázních,“ řekl Putin.

Rusko se odvolá k WTO

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev podle agentury RIA Novosti uvedl, že Rusko se kvůli západním sankcím odvolá ke Světové obchodní organizaci (WTO).

„Nejnovější kolo sankcí poskytuje důvod pro odvolání k WTO. A my se odvoláme,“ citovala podle agentury Reuters ruská média ministra Uljukajeva. Ten se v Bruselu zúčastnil jednání o asociační dohodě mezi Evropskou unií a Ukrajinou, kterou Moskva kritizuje. Ruským podnikům zasaženým západními sankcemi Uljukajev slíbil podporu Ruska. Země by prý za tímto účelem mohla přesměrovat prostředky z Fondu národního blahobytu nebo z penzijních fondů.

Ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj uvedl, že západní sankce jsou pro ruské firmy příležitostí získat podíl, který mají na ruském trhu zahraniční společnosti působící v ropném průmyslu. „Pro naše partnery bude těžké se vrátit,“ uvedl Donskoj podle Reuters na sociálních sítích.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!