Putin se na Trumpovu inauguraci dívat nebude, Merkelová ji bude podrobně studovat | e15.cz

Putin se na Trumpovu inauguraci dívat nebude, Merkelová ji bude podrobně studovat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruský prezident Vladimir Putin nemá v plánu sledovat dnešní inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa v přímém přenosu. Oproti tomu německá kancléřka Angela Merkelová bude "se zájmem studovat" Trumpův první projev ve funkci hlavy USA.

Republikán Trump ve Washingtonu složí slavnostní přísahu a stane se 45. prezidentem Spojených států.

"Nemyslím si, že má v plánu dívat se (na inauguraci) živě, neboť je to časově docela náročná ceremonie," uvedl Putinův mluvčí Peskov. Ruská hlava státu se nicméně podle něj o průběhu inaugurace dozví ze zpráv.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta bude Merkelová "se zájmem studovat" první prezidentský projev, který by měl Trump podle plánu pronést krátce po 18:00 SEČ. Ani ona se na něj ale zřejmě nebude dívat v přímém přenosu. Dnes večer má na programu otevření nového muzea v Postupimi. Po inauguraci podle Seiberta začne úzká spolupráce spolkové vlády a nové americké administrativy pod Trumpovým vedením.

K telefonátu, který Merkelová a její manžel Joachim Sauer vedli ve čtvrtek s dosluhujícím prezidentem Barackem Obamou a jeho ženou Michelle, se Seibert dnes vyjadřovat nechtěl. Šlo podle něj o hovor soukromé povahy. Telefonát s Merkelovou byl podle Washingtonu posledním, který Obama vedl s některým z nejvyšších představitelů cizích zemí ve funkci prezidenta USA.

Nastupující prezident Trump v předvolební kampani neskrýval sympatie k ruskému prezidentovi Putinovi a naopak několikrát ostře kritizoval kancléřku Merkelovou, především kvůli její vstřícné politice vůči migrantům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video