Putin varoval před roztržkou USA a Ruska, ohrozila by stabilitu | E15.cz

Putin varoval před roztržkou USA a Ruska, ohrozila by stabilitu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Roztržka mezi jadernými mocnostmi kvůli Ukrajině by ohrozila globální stabilitu. V rozhovoru pro srbský list Politika to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň tvrdě odsoudil západní protiruské sankce, které podle něj podkopávají mírový proces.

„Doufáme, že naši západní partneři si uvědomí absurditu a neudržitelnost pokusů vydírat Rusko, že si uvědomí riziko, které by světové stabilitě přinesla roztržka jaderných supervelmocí,“ řekl Putin podle ruské tiskové agentury TASS. Rozhovor srbskému listu prezident poskytl před svou čtvrteční návštěvou Bělehradu. Navazovat na ni bude cesta do Milána, kde se má Putin na okraj evropsko-asijského summitu ASEM setkat s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

„Jak můžeme hovořit o snaze odblokovat situaci na Ukrajině, když se zavádějí nové soubory sankcí v době, kdy byly dojednány podmínky dosažení míru?“ otázal se šéf Kremlu. „Pokusy vyvinout nátlak na Rusko prostřednictvím jednostranných, nezákonných sankcí nás k řešení situace nepřivedou a dialog jen komplikují,“ dodal ruský vůdce.

Putin rovněž varoval před „problematickým“ transportem ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Rizika by podle něj měl odstranit plynovod South Stream. Možnosti přepravy zemního plynu by rozšířil, protože ukrajinské území míjí.

Projekt South Stream, který má být spuštěn příští rok, vyvolal nevoli Evropské unie, která se snaží omezit závislost států EU na ruském plynu. Putin ale s takovým přístupem nesouhlasí. „Prospěl by všem, Rusku i evropským spotřebitelům,“ řekl srbskému listu.

Putin se ve čtvrtek a v pátek v Miláně stejně jako Porošenko zúčastní euroasijského summitu ASEM. Podle dnešní informace italské vlády se počítá s tím, že v pátek se ruský prezident s Porošenkem setká za účasti nejvyšších představitelů Německa, Francie a Británie. Přítomen bude i unijní prezident Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Barroso. Hostitel summitu premiér Matteo Renzi se ve čtvrtek setká s Porošenkem a v pátek s Putinem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video